Ish-lojtari i shumë skuadrave evropiane, John Carew, është dënuar me 14 muaj burg për evazion fiskal, pasi ai pa dashje nuk zbuloi të ardhurat e tij në Gjykatën e Qarkut të Oslos.

Reklama

Për më tepër, Carew i është shqiptuar gjithashtu një gjobë prej 45,353 funtesh për mashtrim tatimor të një shume totale prej 456,264 funtesh në vendlindjen e tij, Norvegji.

Nëse gjykata do të kishte gjetur se Carew kishte kryer me dashje krimet, dënimi i tij do të dyfishohej.

Carew më parë u deklarua fajtor për akuzat e ngritura nga autoriteti tatimor norvegjez, me avokatin mbrojtës Berit Reiss-Andersen që deklaroi se ky rast duhej të ishte trajtuar si një rast rrëfimi pasi ai pranoi krimin ndërsa deklaroi se ai nuk i kreu aktivitetet kriminale me qëllim.

Reklama
Reklama

“Kjo tregon se John Carew besohet në të gjitha pikat. Gjykata ka konstatuar se ai ka vepruar në mënyrë të rëndë nga pakujdesia, por jo me dashje. Ne e kemi pretenduar këtë gjatë gjithë kohës, dhe Carew ka qenë i qartë se ai donte të korrigjonte”, ka thënë avokati i 43-vjeçarit, duke besuar se vendimi duhet parë si një fitore.

Carew pohoi se ai mori këshilla të dobëta nga miku, avokati dhe ish-agjenti i tij, Per A. Flod.

“Unë i besova atij verbërisht. Kam qenë i bindur se ai kishte të drejtë. Ai më kontrollonte pothuajse si një kukull. E kuptoj që është shumë neglizhuese nga ana ime t’i besoj kaq shumë, por kjo është arsyeja pse e kam bërë këtë”, ka thënë sulmuesi norvegjez.

Reklama
Reklama

Gjatë një karriere që zgjati 15 vjet, Carew luajti për disa nga klubet më të mëdha në futbollin evropian, duke përfshirë Valencian, Romën, Lyonin dhe Besiktasin.

Në kohën e tij në futbollin anglez, ai luajti te Aston Villa për katër vjet, më pas u dërgua në huazim te Stoke City përpara se të kalonte një vit me West Ham.

Në 492 paraqitje në klube, Carew shënoi gjithsej 173 gola.

Në skenën ndërkombëtare, Carew përfaqësoi Norvegjinë 91 herë dhe shënoi 24 gola. Ai u emërua futbollisti norvegjez i vitit tre herë midis 2005 dhe 2008. /Telegrafi/