LAJMI I FUNDIT:

Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Përpara finales së Ligës së Kampionëve me Real Madrid këtë fundjavë, qendërmbrojtësi veteran i Borussia Dortmundit, Mats Hummels, ka kritikuar taktikat ultra mbrojtëse të trajnerit Edin Terzic.

Të dy skuadrat takohen në ndeshjen më vendimtare për ta këtë vit në Wembley të shtunën (1 qershor).

Taktika që Hummels iu referua ka të bëjë me tri ndeshje të Bundesligës gjatë sezonit të përfunduar së fundmi, ku BvB përfundoi në vendin e pestë për të humbur kualifikimin e drejtpërdrejtë për Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm.

Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin
Lexo po ashtu Veprim i jashtëzakonshëm nga Dortmundi para finales së Ligës së Kampionëve me Real Madridin

Megjithatë, ata kanë një mundësi tjetër për ta bërë këtë, duke mposhtur 14 herë kampionët dhe favoritët Los Blancos. Dy nga ato ndeshje të cilave Hummels iu referua ishin kundër Stuttgartit, të cilin BvB e humbi 2-1 jashtë dhe 1-0 në shtëpi.

Tjetra ishte barazimi 1-1 jashtë fushe me kampionët Bayer Leverkusen. Hummels shtjelloi taktikat ‘nënshtruese’ në ato lojëra: “Isha i zemëruar sepse isha i mendimit se Borussia Dortmund nuk duhet të luajë kështu – kundër asnjë kundërshtari në botë. Nuk mendoja se mund të vazhdonte kështu”.

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit
Lexo po ashtu Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit

“U ndjeva i fyer për nderin tim që qëndrova në fushë me atë fanellë. Kaq i nënshtruar, kaq inferior në aspektin futbollistik. Dy ndeshjet e Stuttgartit dhe ndeshja jashtë fushe në Leverkusen. Kjo ishte barrikadim me 11 lojtarë në zonë”.

BvB po kërkon t’i japë fund pritjes së tyre 27-vjeçare për titullin e Ligës së Kampionëve, ndërsa Madridi i Carlo Ancelottit është në kërkim të një 15-shi rekord. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Ndërkombëtare
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Ndërkombëtare
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Kalo në kategori