LAJMI I FUNDIT:

Humbja e parë për Tuchel në Ligën Premier – Chelsea mposhtet në shtëpi nga WBA

Humbja e parë për Tuchel në Ligën Premier – Chelsea mposhtet në shtëpi nga WBA

Chelsea ka pësuar humbje 5-2 në shtëpi ndaj West Bromwich Albionit në kuadër të javës së 30-të në Ligën Premier.

The Blues e filluan më mirë takimin, duke kaluar në epërsi me anë të Christian Pulisic në minutën e 27-të.

Dy minuta më vonë, The Blues ishin të pafat, pasi Thiago Silva pranoi edhe kartonin e dytë të verdhë, duke u përjashtuar nga takimi.

Kështu, WBA përfitoi nga epërsia numerike dhe i barazoi shifrat me anë të Matheus Pereira që shënoi në minutën e 45+2-të.

Nuk vonoi shumë dhe Pereira (45+4′) përmbysi rezultatin, duke i dhënë kështu skuadrës së tij epërsinë.

Pjesa e dytë ishte edhe më e hidhur për skuadrën që drejtohet nga Thomas Tuchel, pasi pranuan edhe dy gola të tjerë.

Ishte Callum Robinson që shënoi për 3-1 në minutën e 63-të, derisa Diagne (68′) që përfitoi nga një asistim i Pereiras, shënoi për 4-1.

Mason Mount që u fut në lojë në pjesë të dytë arriti që të ngushtonte epërsinë e mysafirëve me një gol në minutën e 71-të, nga një asistim i Timo Werner.

Robinson nuk u ndal me kaq dhe e shënoi edhe golin e tij të dytë personal dhe të pestin për WBA-në për rezultatin final të takimit, 5-2.

Tuchel e përjetoi humbjen e parë në Ligën Premier, pas 14 ndeshjeve që kishte pranuar vetëm fitore dhe barazime, derisa sot pranuan katër gola, aq që se kishin bërë pothuajse për të gjitha ndeshjet që është në krye të skuadrës.

Pas javës së 30-të, Chelsea gjendet në vendin e katërt me 51 pikë, derisa në xhiron e 31-të do të takohen me Crystal Palacen. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore


Në trend Sport

Më shumë
Nuk ka bindur me paraqitjet e tij, Ancelotti i thotë 20-vjeçarit të largohet nga Real Madridi

Nuk ka bindur me paraqitjet e tij, Ancelotti i thotë 20-vjeçarit të largohet nga Real Madridi

La Liga
Deco takohet me agjenten e Haaland – sipas ekspertit të transferimeve marrëveshja nuk është e pamundur

Deco takohet me agjenten e Haaland – sipas ekspertit të transferimeve marrëveshja nuk është e pamundur

La Liga
Guardiola është fans i madh i tij – Man City rivalizon Arsenalin për yllin që kushton 100 milionë euro

Guardiola është fans i madh i tij – Man City rivalizon Arsenalin për yllin që kushton 100 milionë euro

Premier League
Njëri prej top yjeve është shndërruar në një makth për Chelsean - as Pochettino nuk e di çfarë të bëjë

Njëri prej top yjeve është shndërruar në një makth për Chelsean - as Pochettino nuk e di çfarë të bëjë

Premier League

"Shihemi sërish Arda" - Real Madridi ka gjetur destinacionin perfekt për huazimin e Guler

La Liga
Si duket paga e një futbollistit të nivelit elitar - Gerard Pique e ka publikuar pasqyrën financiare

Si duket paga e një futbollistit të nivelit elitar - Gerard Pique e ka publikuar pasqyrën financiare

La Liga
Kalo në kategori