LAJMI I FUNDIT:

Hazard, Lloris e Mkhitaryan nuk e votuan Messin, disa nga votimet interesante për Lojtarin e vitit

Hazard, Lloris e Mkhitaryan nuk e votuan Messin, disa nga votimet interesante për Lojtarin e vitit

Ashtu siç pritej, Cristiano Ronaldo u shpall Lojtari më i mirë në botë nga FIFA, mirëpo në votime ka pasur disa befasi.

Reklama

Më i miri është zgjedhur përmes votave të përziera të kapitenëve të kombëtareve dhe trajnerëve, tifozëve dhe gazetarëve.

Superylli i Real Madridit fitoi 43 për qind të votave, Lionel Messi ishte i dyti me 19 për qind të votave, ndërsa Neymar mori gjashtë për qind të votave në vend të tretë.

Cristiano Ronaldo fitoi bindshëm kundrejt rivalëve (Getty Images)

Dhe derisa shumica e votuesve i zgjodhën tre të përmendurit, disa prej tyre kanë pasur ide të tjera.

Kë e votoi Ronaldo dhe kë e votoi Messi? Dalin votat e dy më të mëdhenjve
Lexo po ashtu Kë e votoi Ronaldo dhe kë e votoi Messi? Dalin votat e dy më të mëdhenjve

Ronaldo dhe Messi e ruajtën traditën duke mos e votuar njëri-tjetrin. Portugezi i zgjodhi tre bashkëlojtarët e tij te Reali, Luka Modric, Sergio Ramos dhe Marcelo, ndërsa të njëjtën gjë e bëri edhe argjentinasi me dy lojtarët e Barcelonës, Luis Suarez dhe Andres Iniesta, si dhe ish-bashkëlojtarin Neymar (që tash luan te Paris Saint-Germaini).

Mesfushori ofensiv i Chelseat, Eden Hazard, vendosi që t’i jepte prioritet bashkëlojtarit të tij, N’Golo Kante, duke e votuar për më të mirin në botë. Ronaldo dhe Modric ishin dy zgjedhjet tjera të tij.

Hazard ishte ndër ata që nuk e votuan Messin (Getty Images)

Kapiteni i Belgjikës nuk ishte i vetmi që e votoi Kanten për më të mirin. Edhe kapiteni i Bahamas, Lesly St Fleur dhe kapiteni i Republikës Dominikane, Euclid Bertrand, po ashtu e zgjodhi atë.

Portieri i Tottenham Hotspur, Hugo Lloris, e pati Harry Kane në përzgjedhjen e tij, mirëpo pas Ronaldos dhe Ramosit. Për Kane si më i miri votoi gazetari i Vanuatus, Nase Raymond.

Mesfushori i Manchester Unitedit, Henrikh Mkhitaryan, zgjodhi këtë renditje: Ronaldo, Gianluigi Buffon dhe Neymar.

Sulmuesi i Unitedit, Zlatan Ibrahimovic, ishte i popullarizuar sidomos ndër kombet aziatike. Kapitenët e Taipeit Kinez dhe Nepalit ishin ndër ata që e zgjodhën pikërisht suedezin, edhe pse ai nuk ka luajtur në gjashtë muajt e fundit.

Ibra një zgjedhje interesante (Getty Images)

Ish-futbollisti i Fulhamit, Bryan Ruiz, bëri ndoshta zgjidhjen më të çuditshme duke e votuar si më të mirin portierin e Real Madridit, Keylor Navas.

Kapiteni i Realit, Sergio Ramos, tregoi klas duke e votuar Messin të dytin pas Ronaldos dhe para Modricit.

Zyrtare: Ronaldo zgjidhet lojtari i vitit nga FIFA, mposht Messin dhe Neymarin (Foto)
Lexo po ashtu Zyrtare: Ronaldo zgjidhet lojtari i vitit nga FIFA, mposht Messin dhe Neymarin (Foto)

Kapiteni i Anglisë, Jordan Henderson, përzgjodhi Ronaldon, Messin dhe Suarezin, derisa trajneri Gareth Southgate votoi për Ronaldon, Modricin dhe Toni Kroosin.

Përzgjedhësi i Belgjikës, Roberto Martinez, e votoi Hazardin si më të mirin, para Ronaldos dhe Modricit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Kalo në kategori