LAJMI I FUNDIT:

Gruaja e Granit Xhakës thuhet se po luan rolin vendimtar për transferimin e tij te Bayer Leverkusen

Gruaja e Granit Xhakës thuhet se po luan rolin vendimtar për transferimin e tij te Bayer Leverkusen

Gruaja e Granit Xhakës, Leonita thuhet se ka luajtur një rol të rëndësishëm në zgjedhjen e një transferimi te Bayer Leverkusen, pasi mesfushori shqiptar duket se është gati të largohet nga Arsenali.

Reklama

Reprezentuesi zviceran duket se do të largohet nga Emirates pas shtatë vitesh në klub. Xhaka ka ringjallur formën e tij këtë sezon dhe ka luajtur një rol jetik në sfidën e titullit të skuadrës së Mikel Artetës, por thuhet se do të kalojë në Bundesligë sezonin e ardhshëm për një sfidë të re.

Sipas gazetës Sport Bild, gruaja e Granitit, Leonita ka luajtur një rol kyç për të ndihmuar Xhakën të zgjedhë klubin e tij të ardhshëm pasi ajo është rritur dhe shkolluar në Gjermani.

Fabrizio Romano e quan të kryer transferimin e Xhakës te Leverkuseni
Lexo po ashtu Fabrizio Romano e quan të kryer transferimin e Xhakës te Leverkuseni

Në të vërtetë, dyshja u takuan teksa Xhaka luante për Borussia Monchengladbach para lëvizjes së tij në Arsenal dhe një rikthim në Gjermani ka qenë gjithmonë në karta.

Pasi të nënshkruhet, kontrata e tij me Leverkusen do të zgjasë deri në vitin 2027 dhe klubi do të paguajë 15 milionë euro për Topçinjtë si tarifë transferimi për shërbimet e djaloshit nga Kosova.

Gazeta Bild përmend gjithashtu se Xhaka ka zhvilluar disa raunde diskutimesh me menaxherin e Leverkusenit, Xabi Alonso përpara se të marrë thirrjen e fundit dhe është plotësisht i bindur për rolin e tij.

Spanjolli i beson aftësive të mesfushorit shqiptar për të mbajtur topin dhe e sheh atë si një lider të rëndësishëm në fushë që mund të diktojë lojën.

Xhaka ka një punë për të bërë në fundjavë kur Arsenali do të përballet me Nottingham Forest në Ligën Premier, me mesfushorin që pritet të fillojë si titullar  pasi Topçinjtë marrin pjesë në ndeshjen e tyre të parafundit të sezonit 2022/23. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Ndërkombëtare
“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori