Një gjyqtar gjerman pretendon se ai mori një kërcënim me vdekje në internet pasi Jude Bellingham tërhoqi vëmendjen mes pretendimeve për trukime ndeshjesh.

Anglezi i tha të gjitha në një intervistë pas ndeshjes pasi Borussia Dortmund humbi 3-2 në shtëpi ndaj rivalëve të përbetuar Bayern Munich në fillim të dhjetorit.

Mikpritësit u tërbuan pasi Bayernit iu dha një penallti e vonshme për të fituar ndeshjen pas një loje me dorë nga Mats Hummels, me trajnerin Marco Rose të përjashtuar për shkak të protestave të tij të ashpra.

Jude Bellingham dhe Marco Reus protestojnë ndaj penalltisë që gjyqtari Felix Zwyaer i dha Bayern Munich

Robert Lewandowski nuk gaboi nga 11 metra për të fituar Der Klassiker për kampionët në fuqi të Bundesligës, të cilët lëvizën më tej në krye të tabelës.

Tensionet vazhduan edhe pas fishkëllimës së fundit dhe Bellingham iu referua përfshirjes së zyrtarit të ndeshjes Felix Zwayer në një skandal famëkeq që turpëroi futbollin gjerman në fillim të vitit 2005.

Reprezentuesi anglez i tha ViaPlay : “Ju jepni një gjyqtar që, e dini, ka rregulluar ndeshjet para ndeshjes më të madhe në Gjermani, çfarë prisni?”.

Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes Jude Bellingham nën hetime pas komenteve për kurdisje të ndeshjeve gjatë një interviste pas ndeshjes

“Për mua, nuk ishte [një penallti]. Ai [Hummels] as nuk po e shikon topin dhe ai po lufton për ta marrë atë dhe ai e godet atë. Ju mund të shikoni shumë nga vendimet në lojë”.

Zwayer u pezullua nga arbitrimi për gjashtë muaj, 17 vjet më parë pas një incidenti që përfshinte një ish-arbitër të Bundesligës 2, megjithëse përfshirja e tij nuk u vërtetua.

Robert Hoyzer mori ryshfet për të rregulluar ndeshjet e shumta që ai drejtonte dhe Zwayer, ndërsa shërbente si ndihmës arbitri i tij, supozohet se mori 300 euro për të favorizuar Wuppertaler SV gjatë një ndeshjeje.

Felix Zwayer pretendon se ai mori një kërcënim me vdekje në internet pas Der Klassiker

Zwayer dhe tre të tjerë më vonë e raportuan Hoyzerin në Federatën Gjermane të Futbollit dhe 40-vjeçari më pas ka rindërtuar karrierën e tij për t’u bërë gjyqtar i kategorisë elitare të FIFA-s dhe UEFA-s.

Bellingham, ndërkohë, mori një gjobë prej 40,000 euro për komentet e tij të zjarrta pas ndeshjes, por pasojat nga intervista janë ende duke u shpalosur.

Zwayer – i cili vazhdon të mohojë përfshirjen e tij në fiksimin e ndeshjeve – pretendon se ka marrë një kërcënim me vdekje dhe ka folur për numrin e tyre që ka marrë mbi të dhe gruan e tij gjatë një interviste me Sky Sport Germany.

“Shumë mesazhe kanë arritur në llogarinë time zyrtare të emailit që janë të pabesueshme dhe që janë gjithashtu shumë të vështira për t’u trajtuar”, deklaroi ai.

“Unë jam kontaktuar nga policia e Berlinit se ka një kërcënim me vdekje ndaj meje në internet. Këto janë gjëra që nuk mund t’i fsheha nga gruaja ime, veçanërisht sepse ata m’u afruan jashtëzakonisht shumë”.

Zwayer shtoi: “Çfarë ndodh kur jeni aranzhuar për një lojë ndërkombëtare tre ditë më vonë… dhe përpiquni t’i thoni lamtumirë gruas si në 10 ose 15 vitet e fundit dhe pastaj mund ta shihni atë duke shpërthyer në lot, jo sepse ajo më mungon mua kur jam larg, por sepse ajo shqetësohet për mua dhe ndoshta edhe për atë që ndodh në shtëpi”.

“Kjo është një situatë që është shumë e vështirë për t’u përballuar, të jem i sinqertë”, shtoi më tej ai. /Telegrafi/