Mesfushori i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham është nën hetime nga DFB për komentet pas ndeshjes të bëra në lidhje me gjyqtarin Felix Zwayer pas humbjes së skuadrës kundër Bayern Munich.

Arbitri hodhi poshtë ankesat për penallti nga një mori lojtarësh të Dortmundit pasi Marco Reus u rrëzua në zonë nga Lucas Hernandez.

Zyrtari gjerman dha një penallti për Bayernin në minutën e 77-të për një prekje me dorë nga qendërmbrojtësi i Dortmundit, Mats Hummels.

Robert Lewandowski shënoi nga pika e bardhë dhe liderët e Bundesligës morën të tre pikët në The Westfalenstadion.

Pas fishkëllimës së plotë, Bellingham ishte shumë kritik ndaj referimit të Zwayerit për ndeshjen e së shtunës në Bundesligë.

“Për mua nuk ishte një penallti, e dini?”, ai i tha radios norvegjeze Viaplay Fotball.

Image credit: PA

“Hummels as nuk po e shikonte topin dhe po luftonte për ta marrë atë. Ai e godet atë dhe nuk mendoj se ai e bëri me qëllim”.

“Mund të shikoni shumë vendime në lojë… ju caktoni një gjyqtar që ka kurdisur ndeshjen, çfarë prisni?”.

Tani, vëzhguesi i arbitrave të Federatës Gjermane të Futbollit, Marco Haase, ka paraqitur një ankesë kundër Bellingham për ato komente të bëra në intervistën e tij pas ndeshjes, sipas BILD.

Anton Nachreiner, i cili është kreu i komitetit të kontrollit të FA gjermane, ka konfirmuar që atëherë 18-vjeçari është nën hetime.

“Komiteti i kontrollit do të shqyrtojë deklaratën e lojtarit të Dortmundit Jude Bellingham për lidhjen e saj me ligjin penal sportiv”, ka thënë ai.

Zwayer u përjashtua në vitin 2005 për gjashtë muaj, pasi ishte zbuluar se kishte kurdisur ndeshje në Bundesliga 2. /Telegrafi/