LAJMI I FUNDIT:

Gjykata e Posaçme rrëzon kërkesat e Prokurorisë për përjashtimin e gjyqtares në çështjet e Berishës dhe Malltezit

Gjykata e Posaçme rrëzon kërkesat e Prokurorisë për përjashtimin e gjyqtares në çështjet e Berishës dhe Malltezit

Pasi Gjykata e Posaçme GJKKO ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë së Posaçme (SPAK) për të larguar gjyqtaren Ilirjana Olldashi nga shqyrtimi i ankimimit të Jamarbër Malltezit për sekuestrimin që i është bërë pasurive të tij, të njëjtin vendim e ka marrë dhe për Sali Berishën.

SPAK kërkoi të largonte Olldashin nga çështjet e Malltezit e Berishës për shkak të konfliktit të interesit.

Kujtojmë se gjyqtarja lehtësoi masën e sigurisë nga arrest me burg në arrest shtëpie për Malltezin.

Shtyhet seanca për Berishën, Prokuroria SPAK kërkon përjashtimin e gjyqtares
Lexo po ashtu Shtyhet seanca për Berishën, Prokuroria SPAK kërkon përjashtimin e gjyqtares

Berisha dhe dhëndri i tij akuzohen nga SPAK në lidhje me privatizimin e ish-kompleksit sportiv Partizani, pas kallëzimit të bërë në vitin 2020 nga ministri i Brendshëm Taulant Balla.

Malltezi u arrestua në Rinas më 21 tetor me urdhër të SPAK. Mbi të rëndojnë akuzat për “Korrupsion pasiv” dhe “Pastrim parash”.

Për të njëjtën çështje GJKKO ka caktuar masat e sigurisë “Detyrim paraqitje” dhe për Sali Berishën dhe sipërmarrësin Fatmir Bektashi, ortak i Malltezit dhe ndërtues i kompleksit të pallateve.

Ish-kryeministrit i është ndaluar dalja jashtë shtetit dhe mbi të është ngritur akuza e korrupsionit pasiv kryer në bashkëpunim. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Shiu me baltë si pasojë pluhurit saharian - pamje nga Prishtina

Shiu me baltë si pasojë pluhurit saharian - pamje nga Prishtina

Lajme
Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Kontingjenti i ri i ushtarëve turk të KFOR-it, fotografi nga zbarkimi i tyre në Kosovë

Siguri
“Sigurimet shëndetësore janë kry pardje nga PDK-LDK-AAK”, deputetja e LVV-së ironizon me opozitën

“Sigurimet shëndetësore janë kry pardje nga PDK-LDK-AAK”, deputetja e LVV-së ironizon me opozitën

Lajme
Debat në Kuvend për sigurimet shëndetësore, Vitia: Nuk do të ketë më eksperimente

Debat në Kuvend për sigurimet shëndetësore, Vitia: Nuk do të ketë më eksperimente

Lajme
Plani i Rritjes, Rama thotë se do të kursehen gjysmë miliardë euro nga xhepat e qytetarëve

Plani i Rritjes, Rama thotë se do të kursehen gjysmë miliardë euro nga xhepat e qytetarëve

Lajme
“Pse kaq bujari me Italinë”? Rama para nisjes së samitit replika me gazetarin italian për “emigrantët”

“Pse kaq bujari me Italinë”? Rama para nisjes së samitit replika me gazetarin italian për “emigrantët”

Lajme
Kalo në kategori