LAJMI I FUNDIT:

Gere: Ndërtimi i vendbanimeve izraelite është provokim dhe rrënon paqen

Gere: Ndërtimi i vendbanimeve izraelite është provokim dhe rrënon paqen

Aktori amerikan, Richard Gere, ka qëndruar në Izrael për të marrë pjesë në premierën e filmit “Norman”.

Reklama

Qëndrimin e tij atje, 67-vjeçari e ka shfrytëzuar për të vizituar disa organizata që punojnë për pajtimin e izraelitëve dhe palestinezëve dhe krijimin e kushteve për bashkëjetesën e tyre.

Megjithatë, ndërtimin e vendbanimeve izraelite, Gere e ka quajtur si provokim që dëmton procesin paqësor mes dy popujve.

Ndërtimet izraelite në Bregun perëndimor

“Është e dukshme se ky okupim shkatërron gjithçka dhe nuk ka mbrojtje për këtë. Vendbanimet janë një provokim absurd dhe krejtësisht jolegale, meqenëse nuk janë pjesë e programit të dikujt që vërtet dëshiron proces paqësor. Të jem më i qartë, e dënoj dhunën nga të gjitha palët, sepse izraelitët duhet të ndihen të sigurt, por palestinezët nuk duhet të ndihen të dëshpëruar”, ishte mesazhi aktorit.

Bashkësia ndërkombëtare ndërtimin e këtyre vendbanimeve e konsideron si pengesë për formimin e shtetit palestinez.

Në Jerusalemin lindor jetojnë rreth 200.000 hebrenj dhe 370.000 palestinezë. Situata nuk dallon shumë edhe në Bregun perëndimor sa i përket përqindjes së banorëve. Në mbi 100.000 vendbanime hebreje jetojnë më shumë se gjysmë milioni hebrenj, derisa në të njëjtën zonë jetojnë afro 2.5 milionë palestinezë.

Sipas të drejtës ndërkombëtare, vendbanimet në Jerusalemin lindor dhe në Bregun perëndimor janë krejtësisht jolegale. /Telegrafi/

Richard Gere e promovoi filmin “Norman” në Izrael

Në trend Magazina

Më shumë
Tifozja e Kroacisë, Ivana Knoll rikthehet në rrjete sociale me një vallëzim provokues

Tifozja e Kroacisë, Ivana Knoll rikthehet në rrjete sociale me një vallëzim provokues

Magazina
Pas përfundimit të BBVA, Efi Dhedhes tregon se nuk është takuar akoma me Luizin e Kiarën

Pas përfundimit të BBVA, Efi Dhedhes tregon se nuk është takuar akoma me Luizin e Kiarën

Magazina
Titrimi shqip-shqip i serialit

Titrimi shqip-shqip i serialit "Rrushe" shkakton një valë me 'meme' interesante dhe video qesharake në rrjetet sociale

Magazina
Rina Balaj ekspozon format joshëse në imazhet e reja në bikini

Rina Balaj ekspozon format joshëse në imazhet e reja në bikini

Magazina
Luizi i kthehet Big Brotherit: Faleminderit secilit prej jush që keni qenë bashkë me mua në këtë rrugëtim duke më dhënë kohë nga koha juaj

Luizi i kthehet Big Brotherit: Faleminderit secilit prej jush që keni qenë bashkë me mua në këtë rrugëtim duke më dhënë kohë nga koha juaj

Magazina
Seriali

Seriali "Rrushe" u transmetua me titra shqip nga Top Channel - Fatmir Spahiu: Të evidentohen gjëra të tilla, por pa krijimin e ndarjeve dhe përçarjeve mes nesh

Magazina
Kalo në kategori