Mënyra e eliminimit të Barcelonës në Ligën e Kampionëve nga Bayern Munichu ka çuar në shumë pyetje që bëhen për të ardhmen e klubit.

Gerard Pique ka bërë thirrje për ndryshim në Camp Nou dhe, me një skuadër të plakur, shumë gishtërinj janë drejtuar drejt lojtarëve.

“Askush nuk është i pazëvendësueshëm”, ka thënë vetë Pique, kështu që shumë lojtarë të moshuar të katalunasve ka të ngjarë të largohen këtë verë nga Barca.

Pique: Jam gati të largohem, kemi prekur fundin Pique: Jam gati të largohem, kemi prekur fundin

Gazeta spanjolle Marca ka bërë një përmbledhje të lojtarëve të moshuar, ndërsa Telegrafi ua sjell më poshtë.

Gerard Pique

Qendërmbrojtësi shtoi se ai do të ishte i gatshëm të largohej nëse duhej gjak i ri të vinte te Barcelona.

Edhe pas 12 vitesh në klub, Pique ka qenë ende mbrojtësi më i mirë i Barcelonës këtë sezon, duke luajtur 45 ndeshje.

33-vjeçari ka dy vjet të mbetura në marrëveshjen e tij në Camp Nou dhe ka një klauzolë lirimi prej 500 milionë eurosh.

Jordi Alba

Mbrojtësi i majtë nuk ka qenë në të mirën e tij tash e sa kohë dhe ishte një nga interpretuesit më pak mbresëlënës të Barcelonës kundër Bayernit.

Ai mbërriti në Camp Nou në verën e vitit 2012 dhe ka qenë zgjedhja e parë e krahut të majtë që nga atëherë, duke luajtur 36 ndeshje këtë sezon.

31-vjeçari zgjati kontratën e tij deri në vitin 2024 vitin e kaluar dhe ka një klauzolë lëshimi prej 500 milionë eurosh.

Sergio Busquets

Mesfushori mbrojtës u fut në ekipin e parë nën drejtimin e Pep Guardiola në vitin 2008, duke e bërë atë pozicionin e tij ndër vite që nga ajo kohë.

Kanë kaluar disa sezone që kur Busquets kaloi kulmin e tij, por ai është ende një titullar i rregullt në ekipin e parë, duke luajtur 41 ndeshje këtë sezon.

Marrëveshja e 32-vjeçarit në Barcelona zgjat deri në vitin 2023, gjithashtu me një klauzolë lëshimi prej 500 milionë eurosh.

Ivan Rakitic

Me vetëm një vit të mbetur në kontratën e tij, ka shumë bisedime që lidhin kroatin me një largim nga Barcelona këtë verë.

32-vjeçari nuk u paraqit ndaj Bayernit, megjithëse ka bërë 42 paraqitje këtë sezon.

Barcelona ka provuar t’i gjejë Rakiticit një klub të ri këtë verë, por mesfushori do të preferonte të zgjidhte të ardhmen e tij.

Arturo Vidal

Ashtu si Rakitic, kontrata e Vidal në Camp Nou është e vlefshme deri në vitin 2021.

33-vjeçari ka punuar mirë me Lionel Messi dhe Luis Suarez që kur arriti në klub dhe ai ka bërë 43 paraqitje për ekipin e parë këtë sezon.

Sidoqoftë, Barcelona është në kërkim të parave të gatshme për 33-vjeçarin para se të lejohet të largohet për asgjë verën e ardhshme.

Luis Suarez

Kur është i aftë, sulmuesi 33-vjeçar është një titullar i padiskutueshëm te Barca.

Sidoqoftë, rekordi i tij i fundit i lëndimeve dhe numrat zhgënjyes në garat evropiane e kanë bindur tifozët se ai është i disponueshëm për tu larguar.

Kontrata e uruguaianit përfundon verën e ardhshme, por automatikisht do të zgjatet për një vit tjetër nëse ai luan në 60 për qind të ndeshjeve të Barcelonës sezonin e ardhshëm.

Lionel Messi

Argjentinasi ka qenë lojtari më i mirë i Barcelonës përsëri këtë sezon por, sipas Pique, askush nuk është më i sigurt në Barcelona.

Kontrata e tij skadon verën e ardhshme, me një klauzolë lëshimi prej 700 milionë eurosh, dhe, ndërsa tifozët e Barcelonës nuk mund ta imagjinojnë atë të largohet, largimi do të duhet të ndodhë herët a vonë.

33-vjeçari shënoi 31 gola në 44 paraqitje për Blaugranët këtë sezon.

/Telegrafi/