Derisa po afrohet fundi i sezonit 2018/2019, Goal ka bërë një përmbledhje të golashënuesve më të mirë në disa prej ligave kryesore evropiane që konkurrojnë për ‘Këpucën e Artë’.

Fituesi i edicionit të kaluar (me 34 gola), Lionel Messi, do të përpiqet ta fitojë sërish, për t’u distancuar sa më shumë me numrin e trofeve golashënuese (argjentinasi i ka fituar pesë sosh deri më tani, një më shumë se Cristiano Ronaldo).

Lionel Messi (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Superylli i Juventusit ka shënuar 19 gola në Serie A dhe qëndron shumë prapa rivalit të tij të përbetuar.

Cristiano Ronaldo (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Reklama

Më poshtë janë 15 golashënuesit më të mirë deri më tani:

1. Lionel Messi (Barcelona) 33 gola (66 pikë)
2. Kylian Mbappe (PSG) 27 gola (54 pikë)
3. Robert Lewandowski (Bayern Munich) 21 gola (42 pikë)
4. Krzysztof Piatek (Genoa/AC Milan) 21 gola (42 pikë)
5. Fabio Quagliarella (Sampdoria) 21 gola (42 pikë)
6. Luis Suarez (Barcelona) 20 gola (40 pikë)
7. Duvan Zapata (Atalanta) 20 gola (40 pikë)
8. Mbaye Diagne (Kasimpasa/Galatasaray) 26 gola (39 pikë)
9. Cristiano Ronaldo (Juventus) 19 gola (38 pikë)
10. Sergio Aguero (Manchester City) 19 gola (38 pikë)
11. Luuk de Jong (PSV) 25 gola (37.5 pikë)
12 Cristhian Stuani (Girona) 18 gola (36 pikë)
13. Nicolas Pepe (Lille) 18 gola (36 pikë)
14. Mohamed Salah (Liverpool) 18 gola (36 pikë)
15. Edinson Cavani (PSG) 17 gola (34 pikë)

Reklama
Reklama

/Telegrafi/