Trofeu i Kupës së Botës që Lionel Messi mbajti në postimin e tij ikonik në Instagram, ishte në fakt një kopje e bërë nga tifozët e Argjentinës që përfundoi në fushë.

Një raport nga Clarin thotë se superylli i futbollit e mbajti një imitim të trofeut për disa minuta pa e kuptuar se nuk ishte trofeu i dorëzuar nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Heroi i Argjentinës theu rekordin për postimin më të pëlqyer në Instagram nga një sportist, duke grumbulluar pothuajse 75 milionë pëlqime për fotografinë në të cilën mbante trofeun fals.

Di Maria duke i shpjeguar Messit për trofeun fals (Foto: Clarin)

Reklama

Imitimi që mbante Messi u krijua nga tifozja e Argjentinës Paula Zuzulich, e cila shpjegoi për Clarin: “Para Kupës së Botës ne ramë në kontakt me njerëz që bëjnë trofe dhe u deshën gjashtë muaj për ta bërë atë”.

Reklama

“Ideja ishte që t’i bënim lojtarët ta nënshkruanin, por në fund u hodh në fushë tri herë. Së pari një anëtar i familjes së (Leandro) Paredesit e detyroi atë ta nënshkruante”.

“Herën e dytë që na kërkuan, ishte aty poshtë për 45 minuta, duke u kaluar nga njëri lojtar te tjetri, nga njëri i afërm te tjetri, ndërsa fotografoheshin”.

“Tifozët tjerë në tribunë na thanë: ‘E humbët kupën’. Ne po argëtoheshim, por donim ta kthenim. Pikërisht atëherë u bërtita disa lojtarëve: ‘Ajo kupë që ka Paredes, është e jona’. Në fund, Lautaro Martinez e nënshkroi dhe e solli prapë. Më pas mbërriti sigurimi i FIFA-s dhe na kërkoi ta dorëzonim për t’u siguruar se nuk ishte origjinali”, ka treguar ajo.

Reklama

View this post on Instagram

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Reklama

Messi parakaloi me trofe të rremë nëpër fushë duke menduar se ishte i vërteti, derisa bashkëlojtari Angel Di Maria vuri në dukje gabimin.

“Njerëzit e sigurimit më thanë: ‘Të lutem, mos ia jep kupën askujt’. Unë u thash atyre: ‘Por, ka një tjetër kupë atje’, ndërsa ata ma kthyen: ‘Jo, jo, atë që e ke ti është e vërteta, prandaj jemi me ty’. Këtë po ia thosha Messit”, ka shpjeguar Di Maria. /Telegrafi/