Liverpool dhe Manchester City, dy skuadrat më të mira në futbollin anglez në vitet e fundit po përgatiten për një përballje të shumëpritur në Ligën Premier këtë fundjavë.

Skuadrat e Jurgen Klopp dhe Pep Guardiolës kanë shkuar nga fyt më fyt gjatë sezoneve të fundit teksa luftuan për çdo trofe në vend.

Sidoqoftë, këtë sezon, Liverpooli ka performuar shumë keq, pasi e gjen veten 13 pikë larg rivalëve të tyre.

City, nga ana tjetër, po e mban veten pranë liderit, Arsenalit. Nënshkrimi i ri Erling Haaland ka shpërthyer menjëherë, duke shënuar tashmë 20 gola në të gjitha garat.

Përpara ndeshjes së madhe, është zgjedhur një formacion i kombinuar mes Liverpoolit dhe Cityt që luhet nesër (e diel) nga ora 17:30 në “Anfield Road”.

Reklama

Portieri – Alisson

Reklama

Ederson dhe Alisson janë padyshim portierët e shquar në Ligën Premier. Ndërsa Ederson është i pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për pasimet, Alisson thjesht e bën atë si një portier më i mirë i gjithanshëm.

Mbrojtësi i djathtë – Kyle Walker

Një zgjedhje mjaft e lehtë, pasi Trent Alexander Arnold ka qenë në formë të dobët kohët e fundit, megjithëse cilësia e tij nuk vihet në dyshim, ai nuk ka qenë në gjendje ta prodhojë atë sa duhet.

Qendërmbrojtësit – Ruben Dias dhe Virgil van Dijk

Pavarësisht fillimit të dobët të sezonit të Liverpoolit dhe Van Dijk, holandezi mbetet një nga më të mirët në pozicionin e tij. Dias është lider në prapavijë për Cityn dhe është dukur sërish solid.

Mbrojtësi i majtë – Joao Cancelo

Reklama

Cancelo është padyshim mbrojtësi më i mirë në futbollin botëror për momentin, ai ka gjithçka që i nevojitet një mbrojtësi modern, dhe aftësitë e tij në sulm dhe mbrojtje janë të pakta. Çfarë lojtari.

Reklama

Mesfusha – Rodri dhe Kevin de Bruyne

Nuk ka dyshim për zgjedhjet në mesfushë pasi Rodri dhe De Bruyne janë dy nga më të mirët në botë për momentin. Belgu është një nga kalimtarët më të mirë që ka parë ndonjëherë futbolli. Ndërsa Rodri është zhvilluar në një mesfushor të klasit botëror.

Krahu i djathtë – Mohamed Salah

Nëse shikojmë formën e tij të fundit, ai nuk duhet të jetë askund afër kësaj skuadre, por si mund të lini jashtë një nga lojtarët më të mirë në botë? Ai do të shpresojë që hat trick-u i tij në mesjavë të rikthejë formën e tij. Në ditën e tij më të mirë, nuk ka lojtar më të frikshëm se Salah.

Mesfushori sulmues – Roberto Firmino

Reklama

Firmino dukej sikur kishte mbaruar dhe u fshirë formën e sezonit të kaluar, por ringjallja e tij këtë sezon nuk ka qenë aspak e mahnitshme. Vetëm Haaland ka më shumë kontribute në gola se braziliani.

Reklama

Krahu i majtë – Phil Foden

Foden ka pasur një fillim të shkëlqyer të sezonit, vetëm Harry Kane dhe Haaland kanë kaluar 22-vjeçarin. Një aset i gjithanshëm që mund të funksionojë si në krahë ashtu edhe në mesfushë.

Sulmuesi – Erling Haaland

Sulmuesi më i mirë në botë për momentin, Haaland është dukur i paluajtshëm deri më tani këtë sezon. Nëse ai vazhdon formën e tij të mirë, ai do të thyejë rekorde të njëpasnjëshme. /Telegrafi/

Reklama

Kredia e imazhit: createformation.com