Barcelona është nikoqire e Mallorcas në Camp Nou për ndeshjen e javës së 34 në La Liga.

Blaugranët akoma nuk e kanë siguruar kualifikimin në Ligën e Kampionëve, pasi që krahas Atletico Madridit (në vend të katërt), Real Sociedadi (në vend të pestë), por edhe Real Betisi (në vend të gjashtë) mbesin matematikisht në garë.

Në anën tjetër, Mallorca është duke luftuar për mbijetesë, duke qenë se ka vetëm një pikë më shumë se Granada që ndodhet në zonën e rënies nga liga.

Trajnerët Xavi Hernandez dhe Javier Aguirre i kanë vendosur taktikat dhe i kanë bërë zgjedhjet për skuadrat që do ta fillojnë takimin nga minuta e parë.

Formacioni startues i Barcelona: Ter Stegen; Dani Alves, Pique, Araujo, Jordi Alba; Frenkie De Jong, Busquets, Gavi; Depay, Aubameyang, Ferran Torres.

Formacioni startues i Mallorca: Sergio Rico; Maffeo, Valjent, Russo, Raillo, Olivan; Dani Rodriguez, Battaglia, Antonio Sanchez; Fer Nino, Angel.

/Telegrafi/