Fitore e madhe e Liverpoolit, çerekfinalja është afër (Video)

Derbi anglez në Ligën e Evropës mes Liverpool dhe Manchester United i ka takuar vendasve me rezultat të pastër 2-0.

Skuadra e Jurgen Klopp ka arritur një fitore të madhe përballë rivalëve të përbetuar Manchester United në Evropë.

Në një ndeshje fantastike nga vendasit, goli i parë erdhi në minutën e 20-të, nëpërmjet sulmuesit Daniel Sturridge i cili shënoi nga penalltia.

Por epërsia e vendasve ka mundur të ngritët qysh në pjesën e parë, por portieri i United, David De Gea ishte në formë të mirë duke pritur disa gjuajtje.

Me rezultatin minimal 1-0, përfundoi pjesa e parë mes dy rivalëve të mëdhenj anglez.

Edhe në pjesën e dytë Liverpooli dominoi përballë Unitedit dhe shënoi edhe një gol për fitoren e sigurtë.

Mesfushori anglez Adam Lallana asistoi bukur te braziliani Roberto Firmino i cili shënoi për 2-0.

Me këtë fitore të pastër, Liverpool ka bërë një hap para drejt çerekfinales, ndërsa Unitedit i mbetet punë e vështirë për ta përmbysur këtë rezultat në javën e ardhshme ku do të zhvillohet ndeshja në ‘Old Traford’.

Në derbin spanjoll, Athletico Bilbao ka mposhtur minimalisht Valencian e Shkodran Mustafit 1-0, ndërsa Villareal ishte bindëse ndaj Leverkusenit 2-0.

Ndeshja e vetme pa fitues ishte ajo e zhvilluar në Pragë, ku Sparta e Pragës dhe Lazio barazuan 1-1. /Telegrafi/

Liverpool FC 1:0 Manchester UnitedSturridge (penalti)

Posted by Telegrafi Sport on 2016-03-10

Liverpool FC 2:0 Manchester UnitedFirmino

Mësohet arsyeja pse nuk ndërhyri VAR-i te goli i anuluar i Bayern Munichut ndaj Real Madridit

Granit Xhaka, lojtar i ndeshjes Bayer Leverkusen 2-2 Roma: Statistikat e tij janë fantastike

Liga e Evropës

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

Lista e 50 klubeve më të vlefshme të futbollit: Man Utd lë pas Real Madridin, ngjiten klubet e MLS

Finale shqiptare në Ligën e Evropës, Xhaka dhe Gjimshiti do të jenë përballë

Kroos tronditë tifozët e Real Madridit me lëvizjen e tij pas ndeshjes ndaj Bayern Munichut