LAJMI I FUNDIT:

Filmat e rinj të kësaj vjeshte: Titujt që priten me padurim

Filmat e rinj të kësaj vjeshte: Titujt që priten me padurim

Vjeshta po afron, çka do të thotë se vijnë ditë më të ftohta, të cilat do t’i kalojmë më shumë në ambiente të mbyllura dhe para ekraneve të vogla, por edhe në sallat e kinemasë. Prandaj, shumë njerëz janë të interesuar se çfarë do të mund të shikojnë këtë vjeshtë.

Një gjë është e sigurt, po dalin filma të shumtë që do të kënaqin adhuruesit. Zgjedhja është e madhe, nga komeditë romantike deri te filmat horror, secili do ta gjejë një titull për veten e tij.

Vjeshta është koha ideale për të vizituar kinemanë dhe gjithmonë ka vetëm një pyetje: Çfarë të shikoni?


Gjatë muajve të vjeshtës na presin disa shije të vërteta filmike dhe këto filma duhet t’i keni parasysh:

Cassandro

“Cassandro” është një film dramatik biografik amerikan i vitit 2023 me regji nga Roger Ross Williams dhe shkruar nga Ross Williams dhe David Teague. Në të luajnë Gael Garcia Bernal, Roberta Colindrez, Perla De La Rosa, Joaquin Cosio, Raul Castillo, El Hijo del Santo e Bad Bunny.

Në fillim të viteve të tetëdhjeta, Saul Armendariz jeton në El Paso të Teksasit dhe kalon rregullisht kufirin për në Ciudad Juarez të Meksikës për të marrë pjesë në ndeshjet e mundjes ‘lucha libre’. Ai lufton si El Topo derisa takon një trajnere të re, Sabrina, e cila i sugjeron të konkurrojë si një ekzotik, gjë që do të çojë në identitetin e tij të ri dhe sukses në rritje, si Cassandro.

Filmi e ka pasur premierën botërore në Festivalin e Filmit Sundance më 20 janar 2023 dhe do të transmetohet në Prime Video nga 22 shtatori.

The Creator

“The Creator” është një film i ardhshëm aksion fantastiko-shkencor i prodhuar dhe drejtuar nga Gareth Edwards, i cili e ka bashkëshkruar skenarin me Chris Weitz.

Në film luajnë John David Washington, Gemma Chan, Ken Watanabe, Sturgill Simpson e Allison Janney.

I vendosur në një të ardhme të prekur nga një luftë midis racës njerëzore dhe forcave të inteligjencës artificiale, ngjarja ndjek një ish-agjent të forcave speciale i cili rekrutohet për të gjuajtur dhe vrarë ‘The Creator’, i cili ka zhvilluar një armë misterioze me fuqinë për t’i dhënë fund luftës duke shkatërruar vet njerëzimin.

Filmi do ta ketë premierën në Fantastic Fest më 26 shtator 2023 dhe është planifikuar të dalë në Shtetet e Bashkuara më 29 shtator nga 20th Century Studios.

Fair Play

“Fair Play” është një triller erotik amerikan i vitit 2023, me skenar dhe regji nga Chloe Domont, në debutimin e saj regjisorial.

Në të luajnë Phoebe Dynevor dhe Alden Ehrenreich si një çift i ri, marrëdhënia e të cilëve fillon të shpërbëhet pas një promovimi të papritur në një firmë mizore të fondeve mbrojtëse. Eddie Marsan dhe Rich Sommer shfaqen në role dytësore.

Projekti u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance 2023 më 20 janar 2023. Është planifikuar për një shfaqje të kufizuar teatrale më 29 shtator 2023, e ndjekur nga një lansim në Netflix më 13 tetor 2023.

Filmi i ri me DiCaprio e De Niro nis shfaqjen në tetor, publikohet një trailer i ri
Lexo po ashtu Filmi i ri me DiCaprio e De Niro nis shfaqjen në tetor, publikohet një trailer i ri

Killers of the Flower Moon

“Killers of the Flower Moon” është një film epik amerikan i vitit 2023 me dramë kriminale perëndimore, me regji dhe prodhim nga Martin Scorsese, i cili bashkëshkruan skenarin me Eric Roth, bazuar në librin e vitit 2017 me të njëjtin emër nga David Grann.

Komploti i tij përqendrohet në një seri vrasjesh në Osage Nation të Oklahomas gjatë viteve 1920, të kryera pasi nafta u zbulua në tokën fisnore.

Rolet kryesore i luajnë Leonardo DiCaprio, Robert De Niro e Lily Gladstone, me Jesse Plemons, Tantoo Cardinal, John Lithgow e Brendan Fraser në role dytësore.

Filmi u shfaq premierë në Festivalin e 76-të të Filmit në Kanë më 20 maj 2023 me një vlerësim të gjerë të kritikëve, ndërsa pritet të nisë shfaqjen nëpër kinema nga 19 tetori 2023.

SAW X

Një nga franshizat më komplekse dhe me ndikim horror, rikthehet me vazhdimin e dhjetë që i është besuar Kevin Greuter, regjisorit të “Jigsaw 6” dhe “Jigsaw 3D”. Cinestar njofton se vazhdimi eksploron një kapitull të panjohur të lojës më personale të Jigsaw. Filmi do të shfaqet në kinema nga data 28 shtator.

E vendosur mes ngjarjeve të Spiralës së Frikës I dhe II, John i sëmurë dhe i dëshpëruar udhëton në Meksikë për një procedurë mjekësore të rrezikshme dhe eksperimentale me shpresën për të gjetur një kurë mrekullie për sëmundjen e tij.

Por, zbulon se i gjithë operacioni i mashtrimit synon t’i shfrytëzojë më të rrezikuarit. Me një qëllim të ri, vrasësi serial famëkeq i rikthehet zanatit të tij, duke luftuar hajdutët në stilin e tij përmes kurtheve dredharake, të çmendura dhe dinake.

Rustin

“Rustin” është një film biografik i zhanrit dramë me regji nga George C. Wolfe, bazuar në një skenar të Julian Breece dhe Dustin Lance Black për jetën e aktivistit të të drejtave civile, Bayard Rustin.

Në film luajnë Colman Domingo, së bashku me Chris Rock, Glynn Turman, Aml Ameen, CCH Pounder, Michael Potts, Jeffrey Wright e Audra McDonald.

Filmi bazohet në historinë e vërtetë të aktivistit për të drejtat civile, Bayard Rustin, i cili i ndihmoi Martin Luther King dhe të tjerët ta organizonin marshimin e vitit 1963 në Uashington.

“Rustin” u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Telluride më 31 gusht 2023 dhe ishte planifikuar për Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto më 13 shtator 2023. Është planifikuar të hapet në kinema të zgjedhura më 3 nëntor 2023, përpara se të jetë i disponueshëm në Netflix nga 17 nëntori.

Napoleon

Filmi do të ndjekë ngritjen e Napoleon Bonapartit nga varfëria në sundimtar të të gjithë vendit, duke përfshirë shumë beteja masive të epokës koloniale.

Traileri i filmit me Joaquin Phoenix në rolin kryesor tashmë duket i mahnitshëm, me skena të qindra e qindra ushtarëve.

Beteja të tilla epike janë diçka që regjisori Ridley Scott shkëlqen, por deri më tani ai nuk ka pasur mundësinë t’i bëjë ato në qendër të filmit.

Është bashkëprodhuar nga Apple dhe Sony Pictures, por përveç shërbimit të transmetimit, do të ketë edhe premierën në kinema, ku do ta nisë shfaqjen nga 22 nëntori.

Priscilla

“Priscilla” është një film biografik i shkruar, drejtuar dhe bashkëprodhuar nga Sofia Coppola.

Filmi bazohet në memoaret e vitit 1985 nga Priscilla Presley dhe Sandra Harmon, “Elvis and Me”.

Ngjarja ndjek jetën e Priscilla dhe marrëdhënien e saj me mbretin e rokenrollit, Elvis Presley. Cailee Spaeny dhe Jacob Elordi luajnë çiftin e famshëm.

Filmi u shfaq premierë në Festivalin e 80-të Ndërkombëtar të Filmit në Venecia më 4 shtator 2023 dhe do të jetë në kinema nga 27 tetori.

Leave the World Behind

https://www.youtube.com/watch?v=l4vn5Esc-lk&t=4s

Filmi është një adaptim i romanit të vitit 2020 me të njëjtin emër nga autori Rumaan Alam, për një çift të pasur që shijojnë pushimet në një apartament luksoz. Në një moment shfaqen pronarët e shtëpisë dhe raportojnë se i gjithë bregu lindor i Amerikës “po vuan” nga një ndërprerje misterioze e energjisë elektrike.

Pa televizion, internet apo shërbim celular, të dy çiftet duhet të vendosin se kujt dhe çfarë të besojnë, pasi përballen me situata që kërcënojnë themelet e botës moderne (dhe të privilegjuar) siç e njohim ne.

Filmi ka të gjitha tiparet e një trilleri klasik me Julia Roberts, Mahershala Ali, Ethan Hawke, Myha’la Herrold, Farrah Mackenzie, Charlie Evans e Kevin Bacon në rolet kryesore.

“Leave the World Behind” do ta ketë premierën botërore në AFI Fest më 25 tetor 2023 dhe është planifikuar të jetë i disponueshëm në Netflix nga 8 dhjetori.

Ndryshimi i madh i Bradley Cooper për rolin e dirigjentit Leonard Bernstein
Lexo po ashtu Ndryshimi i madh i Bradley Cooper për rolin e dirigjentit Leonard Bernstein

Maestro

Pesë vjet pas debutimit regjisorial të Bradley Cooper, dhjetori do të shënohet nga një projekt i ri regjisorial, teksa po vjen një histori biografike për Leonard Bernstein.

Përkatësisht, aktori dhe filmbërësi prej kohësh dëshironte të bënte një film për një nga dirigjentët më të famshëm në histori.

Atij iu dha mundësia pasi Netflix i dha dritën jeshile, ndërsa Steven Spielberg dhe Martin Scorsese e mbështetën atë si producentë. Kasti përfshin Maya Hawke, Carey Mulligan, Sarah Silverman dhe Matt Bomer.

Komploti i filmit përqendrohet kryesisht në marrëdhënien midis Bernstein dhe të dashurës së tij, Felicia. Filmi do të shfaqet në kinema nga 20 dhjetori.

/Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Magazina
Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Magazina
Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Magazina
Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Magazina
Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Magazina
Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Magazina
Kalo në kategori