FIFA ka njoftuar se do të lejojë lojtarët e huaj që luajnë në Rusi dhe Ukrainë të pezullojnë kontratat e tyre deri në fund të qershorit.

Po ashtu ua ka mundësuar atyre të nënshkruajnë për çdo ekip tjetër diku tjetër në rast se ata janë të gatshëm ta bëjnë këtë.

Ky njoftim vjen pasi FIFA dhe UEFA vendosën të përjashtojnë të gjitha klubet ruse nga të gjitha garat ndërkombëtare të futbollit për klube apo kombëtare.

Cilat janë lojërat më të vlefshëm në Rusi?

Klubi që ka më së shumti lojtarë të njohur në Rusi është Zeniti, që kryeson edhe garën për titull.

Reklama

Emra si Malcom, Willmar Barioss dhe Wendel luajnë aty, por edhe Bernard Berisha I cili është pjesë e Akhamt Groznyt.

Reklama

Më poshtë i gjeni 10 lojtarët e huaj më të shtrenjtë që luajnë në Rusi.


Top 10

Malcom (Zenit): 22 milionë euro

Wilmar Barrios (Zenit): 20 milionë euro

Wendel (Zenit): 19 milionë euro

Jhon Cordoba (Krasnodar): 17 milionë euro

 Douglas Santos (Zenit): 16 milionë euro

Claudinho (Zenit): 16 milionë euro

Khvicha Kvaratskhelia (Rubin Kazan): 16 milionë euro

Yusuf Yazici (CSKA Moska): 15 milionë euro

Sebastian Szymaski (Dinamo Moska): 13 milionë euro

Quincy Promes (Spartak Moska): 12 milionë euro


Sa i përket Ukrainës vetëm Shkahtari ka të huajë dhe të shtrenjtë

Reklama

Klubi më i suksesshëm në Ukrainë në dekadën e fundit është Shkahtar Donetks.

Ky klub ndër vite ka pasur koloni të huaj të futbollistëve, pasi që shumica prej tyre vijnë sit ë ri nga Brazili.

Reklama

MERCATO) - David Neres rejoint le Shakhtar Donetsk | Encrage

Më poshtë i gjeni dhjetë lojtarët më të shtrenjtë të futbollit ukrainas që është pezulluar për një muaj.


Top 10  

Tete (Shakhtar): 20 milionë euro

David Neres (Shakhtar): 20 milionë euro

Dodo (Shakhtar): 20 milionë euro

Manor Solomon (Shakhtar): 18 milionë euro

Pedrinho (Shakhtar): 17 milionë euro

Marlon (Shakhtar): 10 milionë euro

Lassina Traore (Shakhtar): 9 milionë euro

Marcos Antonio (Shakhtar): 8 milionë euro

Reklama

Maycon (Shakhtar):  7 milionë euro

Alan Patrick (Shakhtar): 7 milionë euro


/Telegrafi/