LAJMI I FUNDIT:

Ferguson zemëroi Kloppin me një telefonatë sekrete për transferim

Ferguson zemëroi Kloppin me një telefonatë sekrete për transferim

Robert Lewandowski ka hapur një telefonatë sekrete që kishte me Sir Alex Ferguson për një lëvizje të mundshme në Manchester United dhe është e drejtë të thuhet se Jurgen Klopp nuk ishte më i kënaqur.

Lewandowski është njëri nga sulmuesit më të mirë të gjeneratës së tij, por, për keqardhjen e tij, ai nuk ka pasur kurrë shansin të testojë veten në Ligën Premier.

Sulmuesi polak ka shënuar gola gjatë periudhave te Borussia Dortmund, Bayern Munich dhe tani Barcelona, ​​dhe ka fituar pothuajse çdo trofe që duhet fituar.


Lewandowski fitoi dy herë radhazi titullin e Bundesligës me Dortmundin pas lëvizjes së tij nga Lech Poznan në vitin 2010, dhe vazhdoi të fitojë tetë tituj tjerë të ligës dhe një medalje të Ligës së Kampionëve pas transferimit te Bayerni.

Verën e kaluar, polaku ndërroi Bavarinë për Kataluninë, ku 17 golat e tij në 23 ndeshje të ligës e kanë ndihmuar Barcelonën të krijojë një epërsi prej 12 pikësh në krye të La Ligës.

Megjithatë, në një intervistë të fundit, Lewandowski zbuloi se rruga e tij e karrierës mund të dukej shumë ndryshe.

Ai zbuloi se ndërsa ishte në Dortmund, ai zhvilloi një bisedë telefonike të matur me menaxherin e atëhershëm të Manchester United, Sir Alex Ferguson, i cili e bindi atë të bashkohej me gjigantët e Ligës Premier.

“Më kujtohet saktësisht momenti. Ne patëm një miqësore me Dortmundin në përgatitje, mendoj kundër Bochumit. Unë u zëvendësova në pjesën e parë”, ka thënë fillimisht Lewandowski për Bild.

“Kam parë telefonin tim celular në zhveshtore. Kishte një mesazh me dërguesin +44. Ferguson ishte përpjekur të më telefononte dhe më pas më dërgoi një mesazh. Ai donte të fliste me mua”.

“Isha ende në zhveshtore, bëra një dush dhe e thirra përsëri, në një kënd të qetë. Anglishtja ime nuk ishte aq e mirë sa është sot. Ai ka një theks të fortë skocez”.

“Isha shumë i fokusuar për të kuptuar se çfarë donte të thoshte! Alex Ferguson u përpoq të ishte i vëmendshëm, foli ngadalë. Isha 22 vjeç, ishte një moment i veçantë”.

Lewandowski foli me trajnerin e Dortmundit në atë kohë, Klopp, por ai mori një përgjigje mjaft të prerë.

“Unë fola me Watzke [drejtor i Dortmundit] dhe Jurgen Klopp në kamp. Doja të shkoja te Man United! Por ata më thanë: “Nuk ka shans, Robert. Ne kemi nevojë për ty. Duhet të qëndrosh”, përfundoi polaku. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori