Familja Mbretërore po ndjehet “e frikësuar” se marrëveshja për botimin e katër librave biografikë për Princin Harry mund të destabilizojë Monarkinë duke ulur reputacionin e babait të tij kur ai të ngjitet në fron.

Ekziston shqetësimi se botimi i njërit prej librave thuhet se do të vijë pas vdekjes së Mbretëreshës, e cila mund të pengojë ‘tranzicionin’ – një proces që filloi disa vjet më parë për të përgatitur vendin ngadalë për suksesionin.

Avokatët e Harryt kanë thënë që pretendimi se ai po pret që gjyshja e tij të ndërrojë jetë para se të nxjerrë një nga librat është ‘i rremë dhe shpifës’, shkruan DailyMail.

Princi vitin e ardhshëm do të nxjerrë në treg librin e parë – të përshkruar si një llogari përfundimtare të përvojave, aventurave, humbjeve dhe mësimeve të jetës që e kanë ndihmuar në formësimin e tij- për të shënuar 25 vjetorin e vdekjes së nënës së tij, Princesha Diana.

Por gjithashtu përkon me jubileun e Mbretëreshës dhe ekziston shqetësimi se mund të lërë në hije festimet për të shënuar 70 vitet e saj si mbretëreshë.

Një burim tha se kishte gjithashtu ‘zemërim dhe zhgënjim’ midis oborrtarëve që Mbretëresha përballet me ankth për përmbajtjen e librit vetëm disa muaj pas vdekjes së burrit të saj, Dukës së Edinburgut.

Zyrtarët e lartë të Pallatit kanë vendosur të mos i përgjigjen publikisht njoftimit nga frika e ‘ndezjes së flakëve’ të një marrëdhënie tashmë të tensionuar me Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it.

Saga me katër libra – që thuhet se do të përfshijë gjithashtu një libër të tipit ‘Wellness’ nga Meghan – erdhi ndërsa Mbretëresha filloi pushimet e saj vjetore të verës në Balmoral, për herë të parë pa Princin Philip.

Ndihmësit e Pallatit nuk janë të sigurt se Çifti Sussexes do t’i sigurojnë mbretërorëve të moshuar një draft paraprak të dorëshkrimit ose madje do t’u tregojnë atyre për përmbajtjen.

Penguin Random House, shtëpia botuese që ka rënë dakord për një marrëveshje që thuhet se vlen të paktën 18 milionë funte, nuk pranoi të komentonte mbi përpunimin dhe botimin e këtyre librave.

Një zëdhënës i Harryt javën e kaluar tha se ‘të ardhurat’ nga libri i parë do të shkonin për bamirësi, por ata deri më tani nuk kanë arritur të sqarojnë nëse kjo do të shtrihet në ndonjë paradhënie të paguar para botimit ose në fitimet nga tre librat e tjerë.

Ndërsa përçarja e Harryt me babanë e tij Princ Charles dhe vëllain Princ William është e qartë, The Mail on Sunday kupton se kushërinjtë e tij, Princeshat Beatrice dhe Eugenie, janë shumë më dashamirës për të.

“Ata besojnë se fjalët e hapura të Harryt mund të jenë shkaktuar sepse më parë zëri dhe mendimet e tij rrallë dëgjoheshin brenda Familjes Mbretërore”, tha një mik, duke shtuar se Harry shihej si “shakaxhi banor” i familjes dhe se “sytë do të rrotulloheshin” sa herë ai kishte një mendim për çështje serioze.

Ata besojnë se një varg intervistash të kohëve të fundit, duke përfshirë programin special televiziv me drejtuesen e emisionit të bisedave amerikane, Oprah Winfrey, do të thoshte se ai ndien se ai ‘po dëgjohet më në fund’.

Për të nënvizuar afërsinë e Çiftit Sussexes dhe Yorks, Harry dhe Meghan kanë lejuar Eugenien dhe burrin e saj Jack Brooksbank të jetojnë në Frogmore Cottage në Kështjellën Windsor.

Në një intervistë këtë fundjavë, Dukesha e Yorkut tha: “Unë nuk do të supozoja të jepja këshilla për Harryn dhe Meghanin, përveç se të thosha të jenë të lumtur. Unë mendoj se është e mrekullueshme që Meghan ka shkruar një libër për fëmijë; pasi e kam bërë atë vetë, e di përpjekjen që duhet”. /Telegrafi/