Cesc Fabregas ka insistuar që ish-shokët e skuadrës së Arsenalit, Jack Wilshere dhe Aaron Ramsey mund të kishin luajtur për Barcelonën në të kaluarën.

Spanjolli 33-vjeçar kaloi tetë vjet te Topçinjtë përpara se të transferohej në Camp Nou në vitin 2011, një vend i njohur për të, pasi u rrit në akademinë La Masia.

Dhe Fabregas do të luante nën urdhrat e trajnerit Pep Guardiola dhe përkrah talenteve të klasit botëror si Xavi, Andres Iniesta dhe Lionel Messi.

Pesë lojtarët që shkëlqyen pasi u larguan nga Barcelona Pesë lojtarët që shkëlqyen pasi u larguan nga Barcelona

Mesfushori i Monacos beson se si Wilshere ashtu edhe Ramsey kishin atë që duhet për të luajtur për klubin spanjoll.

“Jack ishte një talent shumë i mirë, një nga lojtarët më të talentuar që kam luajtur ndonjëherë”, ka thënë fillimisht Fabregas për Daily Mail.

“Ai ishte vetëm 16 vjeç kur erdhi për herë të parë për të stërvitur me ne dhe unë thashë: “Wow, ky djalë është i mirë, i fortë, i mprehtë””.

“Është një turp i madh ajo që i ka ndodhur atij, më vjen keq sepse ai mund të ketë qenë një legjendë e duhur angleze e futbollit”.

“Ne gjithmonë flasim për mënyrën se si lojtarët britanikë do të përshtaten me ekipet në Evropë – Unë gjithmonë besoja se Jack ishte një nga pak britanikët që mund ta kishte bërë kohë të madhe në Real Madrid ose Barcelona”.

“Njësoj me Aaron Ramsey dhe Gareth Bale. Këta djem janë shumë të talentuar, pa dëmtime ata mund të kishin bërë shumë më tepër”, përfundoi mesfushori.

Formacioni më i mirë i Arsenalit në histori të Ligës Premier: Henry, Vieira dhe lojtarët kryesorë të epokës moderne Formacioni më i mirë i Arsenalit në histori të Ligës Premier: Henry, Vieira dhe lojtarët kryesorë të epokës moderne

Fabregas do të kthehej në Ligën Premier në vitin 2014 me Chelsea dhe kaloi pesë vjet në Stamford Bridge, ndërsa më pas fituesi i Kupës së Botës 2010 u transferua në Monaco në vitin 2019 dhe ka bërë mbi 30 paraqitje për klubin francez.

Ramsey, 29 vjeç, kaloi 11 vjet në Arsenal dhe bëri mbi 250 paraqitje për Topçinjtë përpara se të transferohej në Juventus në vitin 2019, ndërsa Wilshere është aktualisht një agjent i lirë pasi u lirua nga West Ham muajin e kaluar. /Telegrafi/