LAJMI I FUNDIT:

Emiliano Martinez: Doja të fitoja Kupën e Botës fillimisht për vendin tim dhe më pas për Messin

Emiliano Martinez: Doja të fitoja Kupën e Botës fillimisht për vendin tim dhe më pas për Messin

Emiliano Martinez është rikthyer të flasë për triumfin e Argjentinës në Botërorin e fundit në Katar, në një intervistë për AFA Estudio, kanali zyrtar mediatik për kombëtaren argjentinase.

Reklama

Portieri i Aston Villas ka kujtuar disa nga momentet më të mira të turneut.

Finalja e Kampionatit Botëror 12 u luajt në vitin 2022, do të konsiderohet si një nga ndeshjet më të mëdha të futbollit të luajtur ndonjëherë në nivel profesional.

Emiliano Martinez është portieri i vitit nga FIFA
Lexo po ashtu Emiliano Martinez është portieri i vitit nga FIFA

Ishte një klasike dhe Martinez beson se gjuajtja e penalltive ishte një përfundim mjaft dramatik.

“Ishte besimi që ndërtuam. Fitorja në penallti të jep shumë besim, mos më thuaj pse, thjesht të jep një bonus”, shpjegoi Martinez për AFA Estudio.

“Pasi kaluam penalltitë kundër Holandës, ne kaluam Kroacinë. Dhe kundër Francës ishte kjo është ajo, ne po luajmë në një finale të Kampionatit Botëror”.

Bëhet viral shikimi i Mbappes ndaj Emiliano Martinez në ceremoninë e FIFA-s
Lexo po ashtu Bëhet viral shikimi i Mbappes ndaj Emiliano Martinez në ceremoninë e FIFA-s

“Unë do të luaj sikur të luaj në shtëpi. Nuk më interesojnë njerëzit, pasojat. Unë jam duke luajtur në një finale të Botërorit. Më pëlqeu dhe shokët e mi e bënë të njëjtën gjë”.

“Isha në lot në dhomën e zhveshjes, shpërtheva në lot para se të dilja në fushë, u thashë djemve se isha krenar dhe se çfarëdo që të ndodhte do të largohesha nga jeta ime në atë lojë”.

“Mund të shkojë keq ose mund të shkojë mirë, por unë do të lija gjithçka për ta, dhe ata të gjithë kishin të njëjtin mendim”.

Martinez më në fund thyen heshtjen për thumbimet që ia bëri Mbappes - por është deklaratë kontroverse bazuar nga veprimet
Lexo po ashtu Martinez më në fund thyen heshtjen për thumbimet që ia bëri Mbappes - por është deklaratë kontroverse bazuar nga veprimet

Martinez është shpallur si ekspert i penalltive gjatë tre viteve të fundit, dhe ai shpjegoi se si Lionel Messi ishte një nga të parët që vlerësoi kontributin e tij pas fitores në 11-metërshat kundër Holandës.

“U rrëzova dhe thashë ‘uaa, më në fund e morëm’, nuk kisha vuajtur kaq shumë në një lojë, gjëja e parë që mendova ishte se ishim në gjysmëfinale dhe luajtëm kundër Kroacisë, e cila ishte e vështirë, por një kundërshtar që ne mund të kalonim”, shtoi më tej Martinez.

“Ishin 20 sekonda qetësi dhe gjëja e parë që dëgjova ishte ‘bir k**ve, e bëre përsëri. Na ndihmo të kthehemi”.

Një ndryshim i madh në rregullat e penalltive vjen në sezonin e ardhshëm
Lexo po ashtu Një ndryshim i madh në rregullat e penalltive vjen në sezonin e ardhshëm

Kolo Muani pati një shans për të fituar Kampionatin Botëror për Francën me një goditje nga afër, por Martinez bëri një pritje të paharrueshme, e cila do të mbetet në historinë e futbollit.

“Ndonjëherë e shoh përsëri dhe ishte një lëvizje kaq e shpejtë sa thashë ‘nuk mund të jetë se ai është kaq i hapur’. Por, ishte aq i shpejtë sa nuk pata kohë ta shijoja”, vazhdoi Martinez.

“Ai më shikon dhe nëse dal shpejt siç bëri Ederson me Di Maria , ai më godet. Dola diagonalisht duke i treguar më shumë shtyllën e afërt dhe kur erdhi momenti i goditjes, hapa dorën dhe këmba më shkoi në të njëjtën kohë.

“E lashë aduktorin hapur, aty më ndihmoi Pilates, thashë ‘shpresoj të shkojë atje’, as fytyrën nuk e kthej, le të më godasë kudo”.

“Kam bërë pritjet më të mira ndoshta, por në atë moment dhe me këtë përzgjedhje dhe qetësinë më duhej të shpëtoja dhe të mos dëshpërohesha. Ishte shpëtimi për të cilin punova më së shumti në jetën time”.

Kylian Mbappe duket se imiton gjestin e shëmtuar të Emiliano Martinezit në Kampionatin Botëror
Lexo po ashtu Kylian Mbappe duket se imiton gjestin e shëmtuar të Emiliano Martinezit në Kampionatin Botëror

Lionel Messi ishte një lider

Nuk është sekret që Messi mori një rol udhëheqës me skuadrën argjentinase në Katar, ndoshta edhe duke u shtrirë pas suksesit të tyre në Kupën e Amerikës.

Ai ishte forca lëvizëse pas atyre sukseseve dhe Martinez mendoi se fitimi i trofeut ishte një shlyerje e pjesshme e borxhit ndaj 35-vjeçarit.

“Ne e kishim thënë në Kupën e Amerikës, se ai duhej ta fitonte atë. Unë e bëja këtë fillimisht për vendin tim dhe më pas për të”, shtoi ai.

Pasi u tallën me francezët, Emiliano Martinez dhe Argjentina e pësojnë nga FIFA
Lexo po ashtu Pasi u tallën me francezët, Emiliano Martinez dhe Argjentina e pësojnë nga FIFA

“Për mua, të qenit kampion bote nuk ishte një arritje individuale. Doja kolektivin, për vendin tim, por më pas ta bëja për Leon ishte pika e fundit, sepse ai është djali që e meriton më shumë se kushdo tjetër”.

“Për shkak të përulësisë së tij, për shkak të asaj që gjeneron për vendin, ta kemi atë para nesh është një bonus”, ka shtuar më tej portierin e Aston Villas. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori