LAJMI I FUNDIT:

Pasi u tallën me francezët, Emiliano Martinez dhe Argjentina e pësojnë nga FIFA

Pasi u tallën me francezët, Emiliano Martinez dhe Argjentina e pësojnë nga FIFA

FIFA ka hapur një çështje disiplinore kundër Federatës Argjentinase të Futbollit të premten për sjellje të pahijshme të lojtarëve në finalen e Kampionatit Botëror.

Shtëpia e futbollit botëror citoi rregulloret e saj të medias dhe marketingut për ndjekjen penale të çështjes, e cila duket se lidhet me një festë të zhurmshme nga lojtarët që vrapojnë nëpër zonën e intervistës pas ndeshjes së 18 dhjetorit.


Argjentina mundi Francën në penallti pas një barazimi emocionues 3-3 në stadiumin Lusail në Katar.

Rreth tre orë më vonë, lojtarët e udhëhequr nga kapiteni Lionel Messi vrapuan dhe kënduan nëpër zonën e intervistës zyrtare dhe dëmtuan muret ndarëse, pa u ndalur për të folur në mediat ndërkombëtare.

Akuzat disiplinore që përfshijnë “sjellje ofenduese dhe shkelje të parimeve të lojës së ndershme” nuk e specifikuan Emiliano Martinez, i cili bëri veprime të turpshme në pranimin e Dorezës së Artë.

FIFA nuk ka dhënë një afat kohor për rastin disiplinor të Argjentinës, raporton RMC Sport.

Në raste të tjera, FIFA vendosi gjoba ndaj federatave të Serbisë, Meksikës dhe Ekuadorit për akte diskriminimi nga tifozët në Botëror.

Serbia u gjobit me 50,000 franga zvicerane (72,000 euro) për thirrjet ofenduese të tifozëve gjatë humbjes 3-2 kundër Zvicrës – e cila kishte cak Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën – dhe sjelljen e keqe të skuadrës për shtatë lojtarë që iu dhanë kartonë të verdhë.

FIFA gjobiti Meksikën me 145,000 euro për thirrjet kundër homoseksualëve nga tifozët në dy ndeshje, dhe Ekuadori duhet të paguajë 30,000 euro për thirrjet raciste në ndeshjen hapëse kundër Katarit që thuhet se i drejtohen Kilit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Premier League
Xavi e tepron me fjalët që ia ka thënë gjyqtarit pas eliminimit të Barcelonës nga Liga e Kampionëve

Xavi e tepron me fjalët që ia ka thënë gjyqtarit pas eliminimit të Barcelonës nga Liga e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Reagon më në fund Akil Gjakova

Reagon më në fund Akil Gjakova

Xhudo
Rikthehen fjalët e Jose Mourinhos që i tha për Xabi Alonson pas shpalljes së Leverkusenit kampion

Rikthehen fjalët e Jose Mourinhos që i tha për Xabi Alonson pas shpalljes së Leverkusenit kampion

Bundesliga
Araujo, fytyra tragjike: Barcelona 1-4 PSG, notat e lojtarëve

Araujo, fytyra tragjike: Barcelona 1-4 PSG, notat e lojtarëve

Liga e Kampionëve
“Blick” shokon me listën e më të mirëve në histori të Zvicrës: Shaqiri i dyti, Xhaka renditet poshtë

“Blick” shokon me listën e më të mirëve në histori të Zvicrës: Shaqiri i dyti, Xhaka renditet poshtë

Përfaqësueset
Kalo në kategori