Eliza Hutton është shfaqur për herë të parë që kur i fejuari i saj Brandon Lee vdiq, pas një tjetër vrasje aksidentale që ndodhi javën e kaluar në xhirimet e filmit “Rust”, nga Alec Baldwin.

Brandon vdiq në moshën 28-vjeçare në një aksident të ngjashëm në mars të vitit 1993 në xhirimet e filmit të tij “The Crow”.

Hutton, 57 vjeç, tha për People se aksidenti në setin e filmit Rust në New Mexico që vrau kineasten Halyna Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza është një tjetër “tragjedi e evitueshme”.

“Njëzet e tetë vjet më parë, u shpartallova nga tronditja dhe pikëllimi i humbjes së dashurisë së jetës sime, Brandon Lee, në mënyrë kaq të pakuptimtë. Më dhemb zemra përsëri tani për burrin dhe djalin e Halyna Hutchins, dhe për të gjithë ata që janë prekur nga kjo tragjedi e shmangshme”, ka thënë Hutton.

Reklama
Reklama

:Unë u bëj thirrje atyre që janë në pozicione të bëjnë ndryshime për të konsideruar alternativa ndaj armëve reale në grupe”, thotë ajo.

Gjithashtu këtë javë, Hutton postoi një foto të saj me Brandon të bërë në Venecia të Italisë, në tetor 1992 kur ata u fejuan.

Dyshja kishin planifikuar dasmën e tyre për 17 prill 1993, pasi “The Crow” ishte planifikuar të përfundonte xhirimet. Lee, djali i yllit të arteve marciale Bruce Lee , u vra në xhirime më 31 mars gjatë javës së fundit të xhirimeve.

Brandon u vra  kur një aktor tjetër e qëlloi duke përdorur një armë që supozohej se nuk ishte e mbushur.

Reklama

Ndërsa hetimet për atë që ndodhi në setin e “Rust” vazhdojnë, një peticion i Change.org është nisur që kërkon ndalimin e të gjitha armëve të vërteta në prodhimet filmike dhe televizive.

Reklama

Të hënën në mbrëmje, peticioni ishte nënshkruar nga pothuajse 29,000 njerëz. /Telegrafi/