LAJMI I FUNDIT:

Ekipi i ëndrrave të Juventusit: Zidane, Buffon dhe Del Piero, por nuk ka vend për Cristiano Ronaldon

Ekipi i ëndrrave të Juventusit: Zidane, Buffon dhe Del Piero, por nuk ka vend për Cristiano Ronaldon

Gati 125 vjet histori, trofe të panumërt, duke përfshirë më shumë tituj në Serie A se çdo rival i tyre vendas.

Juventusi është klubi italian më i mbështetur, jo vetëm në Italia, por edhe jashtë saj.


Ky klub që njihet ndryshe edhe si ‘Zonja e Vjetër’ është pronësi të familjes Agnelli për më shumë se 100 vjet tani.

Me kalimin e viteve, shumë legjenda të lojës kanë veshur vijat e famshme bardh e zi të Zonjës së Vjetër.

Nga Zinedine Zidane te Michel Platini, nga Gianluigi Buffon te Alessandro Del Piero, nga Gaetano Scirea te Giorgio Chiellini dhe nga Pogba te Cristiano Ronaldo.

Për të mos përmendur emrat legjendar si Andrea Pirlo, Fabio Cannavaro dhe Pavel Nedved.

Megjithatë, cila nga këto legjenda do të jetë skuadra më e mirë e ëndrrave të Juventusit?

Më poshtë formacioni i zgjedhur i Goal.com për Juventusin.

GIANLUIGI BUFFON | Portier

LILIAN THURAM |  Mbrojtës i djathtë

GAETANO SCIREA | Qendërmbrojtës

GIORGIO CHIELINI | Qendërmbrojtës

ANTONIO CABRINI | Mbrojtës i majtë

ANDREA PIRLO | Mesfushor

ZINEDINE ZIDANE | Mesfushor

PAVEL NEDVED | Mesfushori sulmues

MICHEL PLATINI | Mesfushori sulmues

ALESSANDRO DEL PIERO | Sulmues

GIAMPIERO BONIPERTI | Sulmues

/Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Ndodh edhe kjo: Gjyqtari godet me thikë një futbollist gjatë një ndeshje në Argjentinë

Ndodh edhe kjo: Gjyqtari godet me thikë një futbollist gjatë një ndeshje në Argjentinë

Ndërkombëtare
Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Ndërkombëtare
Muriel flet për super golin e shënuar ndaj Milanit

Muriel flet për super golin e shënuar ndaj Milanit

Serie A
Qetësi, stil dhe teknikë e lartë - goli i Luis Muriel në kohën shtesë ndaj Milanit ishte i jashtëzakonshëm

Qetësi, stil dhe teknikë e lartë - goli i Luis Muriel në kohën shtesë ndaj Milanit ishte i jashtëzakonshëm

Serie A
Kalo në kategori