Futbolli afrikan do të zërë skenën qendrore në lojën e bukur kur Kupa e Kombeve të Afrikës të fillojë brenda pak ditësh.

Ky kompeticion prestigjioz mund t’i bëjë tifozët e Liverpoolit të dëshpëruar, pasi disa nga lojtarët kryesorë të tyre do të jenë atje.

Në Kamerun do të mblidhen disa prej lojtarëve më të mirë në botë.

Me kalimin e viteve, Afrika ka prodhuar disa nga futbollistët më të mëdhenj në histori nga George Ëeah te Abedi Pele, Didier Drogba te Samuel Eto’o.

Lojtarët e shquar afrikanë të vitit 2021

Megjithatë, cilësia si tani në lojën afrikane nuk ka qenë kurrë më e fortë me yjet e klasit botëror si Mohamed Salah, Sadio Mane dhe Riyad Mahrez.

Reklama

Por, përpara se t’i shohim në fillim të vitit 2022, cilët ishin afrikanët më të mirët gjatë 12 muajve të fundit.

Reklama

Ekipi Afrikan i Vitit

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) ka krijuar skuadrën më të mirë të emëruar ‘EKIPI I MESHKUJVE CAF 2021’.

Ata janë rreshtuar në formacionin 3-5-2, por që është shumë sulmues.

Portier: Edouard Mendy ( Chelsea )

Mbrojtës: Achraf Hakimi (Paris Saint-Germain)

Mbrojtës: Kalidou Koulibaly (Napoli)

Mbrojtës: Ali Maâloul (Al Ahly)

I want to retire at Al Ahly, Maaloul - EgyptToday

Mesfushor: Amadou Haidara (RB Leipzig)

Mesfushor: Idrissa Gueye (Paris Saint-Germain)

Pochettino sings Gueye's praise after PSG goal against Clermont – Newsclay

Mesfushor: Franck Kessie (AC Milan)

Sulmues anësor: Riyad Mahrez (Manchester City)

Sulmues: Mohamed Salah (Liverpool)

Reklama

Sulmues: Sebastien Haller (Ajax)

Champions League: Sebastien Haller back to his prolific best with Ajax | Sports | German football and major international sports news | DW | 18.10.2021

Sulmues anësor: Sadio Mane (Liverpool)


Zëvendësuesit: Andre Onana (Ajax), Eric Bailly ( Manchester United ), Joel Matip (Liverpool), Thomas Partey ( Arsenal ), Naby Keita (Liverpool), Baghdad Bounedjah (Al Sadd) dhe Hakim Ziyech (Chelsea).

Reklama

/Telegrafi/