E teta fitore rresht – United nënshtron Arsenalin dhe kalon në çerekfinale të FA Cup

LONDON, ENGLAND - JANUARY 25: Jesse Lingard of Manchester United (R) celebrates with Paul Pogba and team mates as he scores scores his team's second goal during the FA Cup Fourth Round match between Arsenal and Manchester United at Emirates Stadium on January 25, 2019 in London, United Kingdom. (Photo by Mike Hewitt/Getty Images)

Manchester United nuk ka treguar shenja se do të ndalet në të ardhmen e afërt pasi ka shënuar fitoren e tetë rresht duke mposhtur Arsenalin në Emirates me rezultat 3-1 në kuadër të rrethit të katërt të FA Cup.

Sfida filloi në një atmosferë impozante në Emirates.

Shkodran Mustafi u la në stol, por u inkuadrua në minutën e 21-të pa lëndimit të Sokratis. Ai performoi me Granit Xhakën deri në fund të takimit.

Iniciativa jo e qartë e Arsenalit në sulm i dha hapësira Unitedit që shfrytëzoi situatën me Alexis Sanchez që u tregua i ftohtë pas një topi nga Romelu Lukaku për të shënuar për 1-0 (31′).

Vetëm dy minuta më vonë një tjetër kundërsulm e sheh Lukakun në pozitë të mirë, duke pasuar kështu te Jese Lingard që me qetësi shënoi për 2-0 dhe epërsinë solide në pjesë të parë.

Arsenali sulmoi dhe arriti të gjejë golin e shpresës me anë të Pierre Emerick – Aubameyang (43′).

FIllimi i pjesës së dytë ishte edhe më intensiv me Arsenalin që vazhdimisht sulmoi.

Ozil dhe Guendouzi u inkuadruan në lojë, por as pas këtyre lëvizjeve të Emeryt nuk kishte gol për vendasit.

Dhe, kur nuk shënon dënohesh, e kështu Anthony Martial u gjet më së miri në minutën e 82-të për të mos falur Topçinjtë dhe për t’i eliminuar nga FA Cup me rezultatin përfundimtar 3-1.

Me këtë fitore Manchester United arrin fitoren e tetë radhazi, që është seria më e mirë këtë edicion për Djajtë e Kuq, të cilën do të tentojnë ta vazhdojnë edhe në ndeshjet e radhës në Ligën Premier dhe Ligën e Kampionëve. Arsenali kështu eliminohet nga FA Cup. /Telegrafi/

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Tre sulmuesit që Xavi i do për të përforcuar sulmin e Barcelonës këtë verë

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Rekordi i zi që Manchester United e ka thyer pas humbjes së thellë ndaj Crystal Palace

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Pas 22 vitesh klubi i njohur kthehet në Ligën Premier – fituesit e titullit dhe një trofeu evropian tani janë në elitën e futbollit anglez