LAJMI I FUNDIT:

E rrallë, por mahnitëse – Një ekip futbolli me studentë të Universitetit do të luajë në Ligën e Evropës

E rrallë, por mahnitëse – Një ekip futbolli me studentë të Universitetit do të luajë në Ligën e Evropës

Triumfi në Ligën Premier i Leicester City në sezonin 2015/16 mund të jetë një nga arritjet më të mëdha sportive të këtij shekulli. 

Por një histori e mrekullueshme vjen nga Uellsi që e rrëzon fitoren e Leicesterit.


Kjo për shkak se në Uells, Cardiff Met University FC u kualifikua për në Ligën e Evropës për në sezonin e ardhshëm, pas një fitoreje të shkëlqyeshme duke fituar me penallti ndaj Bala Town.

Skuadra e South Wales, ka në skuadrën e tyre studentë që ndjekin doktoraturë dhe master në lëndë të ndryshme si psikologjia e sportit, stërvitja sportive, analiza e performancës dhe gjëra të ngjashme në lidhje me sportin.

Ata kishin humbur dy finalet e fundit të play-off ,para se të arrinin ta fitonin këtë të fundit.

Cardiff Metropolitan  e kishin siguruar play-offin vetëm në fund.

Pasi fillimisht u desh të luanin me Caernarfon Town në gjysmëfinale, ku ishte më të mirë dhe vërtet e treta me fat për Cardiffin, ishte finalja.

Në finale ishin me Bala Town dhe pas barazimit, në kohën e rregullt 1-1, në penallti portieri Will Fuller, mbrojti tri prej tyre.

Eliot Evans e shndërroi penalltinë e fundit fituese, duke e kthyer në festë të gjithë ngjarjen.

Edhe pse klubi do të duhet të kalojnë nëpër një seri të play-off me raunde, ku mund të përballet edhe me klube shqiptare, ajo që arritën disa stundentë është e mahnitshme.

Mëe kalojnë disa ture mund të luajnë edhe me Manchester Unitedin, që është në këtë garë.

Por sukseset e këtij Universitet nuk mbyllen me kaq.

Ekipi i femrave do të luajë në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm. Për Unviersitetin e Cardiffit pritet një verë evropiane.  /Telegrafi/  

Në trend Sport

Më shumë
Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

Zinchenko befason të gjithë, luajti Counter-Strike dhe fitoi ndaj ekipit nga Kosova

eSports
Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Klubet që nuk kanë rënë kurrë nga liga elitare, listë në të cilën nuk është më Santos

Ndërkombëtare
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Vjen nga Bundesliga, Liverpooli ka gati milionat për zëvendësuesin e Joel Matip

Premier League
Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Golashënuesi i tretë më i mirë në Evropë transferohet te Milani për vetëm 17.5 milionë euro?

Serie A
Kalo në kategori