LAJMI I FUNDIT:

E refuzuan DiCaprio, Pitt e Damon, por “Brokeback Mountain” arriti shumë sukses dhe u vlerësua nga kritikët

E refuzuan DiCaprio, Pitt e Damon, por “Brokeback Mountain” arriti shumë sukses dhe u vlerësua nga kritikët
(Foto: EFA)

“Brokeback Mountain” ka pasur një histori interesante, me regjisorin Gus Van Sant që zbuloi se ai u refuzua nga një numër yjesh, si Leonardo DiCaprio dhe Brad Pitt.

Reklama

Filmi me Jake Gyllenhaal dhe Heath Ledger në rolet kryesore, u publikua në vitin 2006. Skenaristët menduan se filmi mund të ishte interesant, megjithatë, pasi lexuan skenarin, as DiCaprio e as Pitt nuk e besuan në këtë.

“Askush nuk donte ta bënte këtë film. Unë isha duke punuar për të dhe ndjeva se kishim nevojë për një kast shumë të fortë, me shumë fytyra të famshme. Kjo nuk funksionoi. Pyeta kandidatët e zakonshëm: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Matt Damon, Ryan Phillippe. Të gjithë thanë jo”, ka treguar regjisori në vitin 2018.

Një tjetër emër që përfundoi jashtë projektit ishte Josh Harnett. Aktori fillimisht pranoi të ishte pjesë e “Brokeback Mountain”, por pati probleme serioze me produksionin me xhirimet e “The Black Dahlia”. Për shkak të kësaj, ai duhej të hiqte dorë nga filmi dhe roli përfundimisht i shkoi dikujt tjetër.

Njëzet rolet ikonike të filmave që aktorët e famshëm humbën mundësinë për t'i luajtur
Lexo po ashtu Njëzet rolet ikonike të filmave që aktorët e famshëm humbën mundësinë për t'i luajtur

“Vite më parë, Gus Van Sant donte ta bënte këtë me mua dhe Joaquin Phoenix. Megjithatë, ishte rrugës për në Itali për të xhiruar ‘The Talented Mr. Ripley’ dhe më pas ‘All the Pretty Horses’. Dhe Gus menjëherë pas deshi ta xhironte ‘Brokeback’. Unë i thashë: ‘Gus, unë do të bëj një film për homoseksualët dhe më pas një film me kauboj’. Nuk mund të vazhdoj me një film kauboj për homoseksualët!’”, kishte rrëfyer Damon për Entertainment Weekly në një intervistë të vitit 2007 për arsyet e refuzimit.

Në fund, “Brokeback Mountain” rezultoi i suksesshëm sidomos në aspektin kritik, ndërsa përveç Ledger dhe Gyllenhaal, rolet kryesore i luajtën: Michelle Williams, Anne Hathaway, Randy Quaid, Linda Cardellini e Kate Mara. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Magazina
Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Marina Vjollca shkëlqen me stilin unik gjatë pjesëmarrjes në Javën e Modës në Milano

Magazina
Refugjate e luftës - Kosovarja Atdhetare Hoxha martohet me yllin anglez të ragbit

Refugjate e luftës - Kosovarja Atdhetare Hoxha martohet me yllin anglez të ragbit

Magazina
Kënga e re e Shakiras thuhet të jetë dedikim edhe për ish-vjehrrin

Kënga e re e Shakiras thuhet të jetë dedikim edhe për ish-vjehrrin

Magazina
Beniada vë në plan të parë figurën e admiruar në pozat e reja

Beniada vë në plan të parë figurën e admiruar në pozat e reja

Magazina
U bë e njohur si Adriana në “The Sopranos”, aktorja Drea de Matteo i bashkohet platformës për të rritur për shkak të nevojës për para

U bë e njohur si Adriana në “The Sopranos”, aktorja Drea de Matteo i bashkohet platformës për të rritur për shkak të nevojës për para

Magazina
Kalo në kategori