“E bukura dhe bisha” ka mbledhur 170 milionë dollarë nga biletat e shitura vetëm gjatë fundjavës së parë të shfaqjes në kinematë amerikane. “Bella” i tregoi “Batman”-it se kush është shefi, ishte komenti i “New York Times”.

Reklama

Makineria promocionale e “Disney”-t është vënë në lëvizje me përshtatjen e disa filmave të famshëm të tij vizatimorë në ekranin e madh, si “Libri i xhunglës” dhe “Hirushja”.

“E bukura dhe bisha”, ku në rolin e Bellës është vendosur Emma Watson dhe në atë të princit të shndërruar në kafshë është aktori britanik Dan Stevens, shënon një tjetër sukses të klasikeve, transmeton TCH.

Reklama

Filmi, që ndërthur skenat e aksionit “live” me personazhe dixhitale, mblodhi sipas prestigjiozes amerikane edhe 180 milionë dollarë nga shfaqja jashtë kufijve dhe kjo e vendos në rrugën e sigurimit të një miliard dollarëve nga shitja e biletave në mbarë globin, për aq kohë sa do të jetë në kinema.

Reklama

Kostoja e realizimit të tij dhe shpenzimeve të marketingut në total mbërrin diku te 300 milionë dollarët. “Bota është kthyer në një vend tepër cinik dhe ky film i krijon publikut mundësinë të kthehet në kohën e pafajësisë”, thotë Greg Foster, drejtor ekzekutiv i “IMAX”.

Niveli i interesit reflekton gjithashtu – sipas tij, – nostalgjinë për versionin vizatimor të përrallës, krijuar nga “Disney” në vitin 1991.

Reklama