LAJMI I FUNDIT:

Dymbëdhjetë yjet e famshëm, prindërit e të cilëve sakrifikuan gjithçka për t’i ndihmuar fëmijët e tyre në rrugën drejt suksesit

Dymbëdhjetë yjet e famshëm, prindërit e të cilëve sakrifikuan gjithçka për t’i ndihmuar fëmijët e tyre në rrugën drejt suksesit

“Ishte në ditëlindjen time të tetë, në Disneyland, unë fillova të kuptoj se çfarë po ndodhte. Doja të fotografohesha me princeshat, kur të gjithë të tjerët donin të bënin fotografi me të”, kjo është mënyra se si modelja e famshme amerikane Kaia Gerber kujton momentin kur ajo kuptoi për herë të parë se sa popullore ishte mamaja e saj, Cindy Crawford. Padyshim, ashtu si personazhet e tjerë të koleksionit tonë, Kaia ka fatin të ketë prindërit e saj.

Bright Side vendosi të zbulojë se cilët të famshëm ishin me fat që u lindën në një familje ku cilësitë e tyre krijuese gjetën njohje dhe mbështetje dhe çfarë jete kishin prindërit e tyre të jashtëzakonshëm.

Keira Knightley dhe nëna e saj modeste por e talentuar

Keira u rrit në një mjedis krijues. Babai i saj, Will Knightley, është aktor i kinemasë dhe teatrit, nëna e saj Sharman Macdonald është një dramaturge, shkrimtare dhe regjisore e talentuar. Duke mos arritur të kapërcejë ndrojturinë e saj, e reja Sharman la karrierën e saj si aktore pasi kishte punuar shtatë vjet në televizion. Ajo ëndërronte të kishte një vajzë, por burri i saj ishte kundër, sepse ata kishin tashmë një djalë. Për më tepër, ata nuk kishin mjaft para dhe po mbijetuan duke ngrënë vetëm thjerrëza dhe domate.

Dikur Sharman kishte një ide për të shkruar një dramë për Teatrin Bush, ku ajo punonte. Dhe burri i saj vuri një bast: nëse ajo do arrinte ta shiste punën e saj, ata mund të kishin një fëmijë më shumë. Shfaqja u vu në skenë në vitin 1984, ishte një sukses i madh, dhe ish-aktorja mori një çmim si dramaturgja e fillimit më e mirë. Një vit më vonë, lindi vajza e famshme në Hollywood, Keira Knightley. Babai i saj e emëroi atë me emrin e patinatores së shquar ruse, Kira Ivanova.

Falë prindërve të saj, Keira u njoh me teatrin dhe baletin që në fëmijërinë e saj të hershme. Në moshën gjashtë vjeç, aktorja e vogël mori agjentin e saj personal.

Michael Douglas dhe prindërit e tij të famshëm

Prindërit e Michael, Diana Love Dill dhe Kirk Douglas u takuan me njëri-tjetrin në shkollën e aktrimit, por ata nuk u futën në një marrëdhënie serioze në atë kohë. Sidoqoftë, jeta i bashkoi ata edhe një herë: kur shërbeu në marinë, Kirk rastësisht pa fotografinë e Dianës në kopertinën e revistës “Life”. Ai bërtiti: “Unë e njoh këtë vajzë dhe do të martohem me të!” dhe i shkroi asaj një letër. Ajo u përgjigj. Gjashtë muaj më vonë, ajo pranoi të martohej me të.

Dhe, megjithëse martesa e prindërve të Michael nuk zgjati për një kohë të gjatë, ata gjithmonë mbanin një marrëdhënie të ngrohtë. Falë babait të tij, Michael mori “Oscar”-in e tij të parë. Për shfaqjen e tij në Broadway, fituesi i “Oscar”-it, Kirk Douglas bleu të drejtat për romanin “One Flew Over the the Cuckoo’s Nest” që i dha birit të tij më vonë. Michael përfundoi duke e kthyer atë në një film që fitoi shumë çmime prestigjioze të kinemasë.

Naomi Watts dhe nëna e saj

Prindërit e Naomit u divorcuan kur ishte ajo ishte katër vjeçe dhe ajo qëndroi me nënën e saj. Miv Edvard po punonte si një stiliste dhe dekoruese e kostumeve dhe po interpretonte në teatrin amator. E vogla Naomi e pa nënën e saj gjatë një prej shfaqjeve dhe kishte një dëshirë të fortë për t’u bërë aktore. Kur u bë 14 vjeçe, familja e saj u largua nga Anglia dhe u transferua në Sydney, ku nëna e saj nënshkroi një kontratë që Naomi të ndiqte një kurs aktrimi. Ky ishte rasti ku ajo u bë shoqe me Nicole Kidman dhe katër vjet më vonë, ajo mori rolin e saj të parë në filmin “For Love Alone”.

Sylvester Stallone dhe nëna e tij e fortë

Jacqueline (Jackie) Stallone është një person me shumë interes. Ajo u bë gruaja e parë në Uashington që priti një shfaqje televizive kushtuar sporteve ngritëse të energjisë dhe ushtrimeve me pesha. Më vonë ajo hapi një palestër për gratë. Për më tepër, ajo ishte një balerinë e përsosur, një artiste trapezi në cirk dhe një vajzë korale në një klub nate. Dhe madje edhe tani, në moshën 98 vjeç, Jacqueline vazhdon të bëjë sporte me fuqi.

Gjatë punës, Jackie kishte disa ndërlikime. Mjekët obstetër përdorën percepte, por plagosën një nga nervat e foshnjës, dhe djali lindi me një fytyrë të ulët të paralizuar. Kjo shpjegon të folurën paksa qesharake të Stallones dhe shprehjen e rreptë të palëkundur në fytyrën e tij.

Ansel Elgort dhe prindërit e tij krijues

https://www.instagram.com/p/BGaCCCArNd4/?utm_source=ig_embed

Karriera e Ansel Elgort nisi me filmin horror “Carrie” (2013) ku ai pati një nga rolet kryesore. E ardhmja krijuese e aktorit ishte paracaktuar që nga lindja – ai lindi në familjen e fotografit Arthur Elgort, i cili kishte punuar në revistën “Vogue” për më shumë se 30 vjet, dhe si drejtor i operës “Grethe Holby”. Vëllai dhe motra e Ansel gjetën gjithashtu misionin e tyre në sferën artistike. Në moshën nëntë vjeç, nëna e tij e çoi Anselin në një shkollë baleti, në të cilën djali qëndroi për pesë vite. Babai i tyre, në mënyrën e tij, i mësoi si të ndez kamerat – ai do të kapte të gjitha momentet e jetës së tyre duke filluar nga ngrënia e mëngjesit e deri te bërja dush.

Hilary Swank dhe nëna e saj

Hilary Swank e quan nënën e saj “frymëzim për karrierën e saj të aktrimit dhe jetën e saj”, megjithëse Judy Kay punoi si sekretare e zakonshme. Në moshën 15 vjeçe, prindërit e Hilary u ndanë. Ajo nuk mund të gjente një bazë të përbashkët mes miqve dhe mësuesve të saj, por kishte një dëshirë të fortë për t’u bërë aktore. Ajo ishte në gjendje vetëm të ndalonte të ndjehej si një e huaj pasi hyri në karakterin e një libri ose një filmi. I vetmi person që i dha mbështetje dhe që besoi në të ishte nëna e saj. Për të realizuar ëndrrën e Hilaryt, të dyja ato u transferuan në Los Angeles. Ato duhej të jetonin në një veturë për pak kohë, derisa Judy të kursente para të mjaftueshme për të marrë me qira një apartament.

Siç mund ta shohim, kjo aventurë nënë dhe bijë pati një rezultat të mahnitshëm – sot Hilary është fituese e dy çmimeve “Oscar”.

George Clooney dhe prindërit e tij

Babai i këtij personi të famshëm, Nick Clooney, është një nikoqir i famshëm televiziv që dikur ishte gjyqtar në një konkurs bukurie. Paraqitja e njërit prej pjesëmarrësve, Nina Warren, i bëri përshtypje shumë. Jo vetëm që ajo fitoi kurorën dhe titullin e mbretëreshës së bukurisë prej tij, por ai gjithashtu i propozoi asaj. Dy vjet më vonë, ata mirëpritën në jetë djalin e tyre, George.

Aq sa befasuese mund të tingëllojë, Clooney i vogël i urrente Krishtlindjen. Për çdo vit babai i tij, i famshëm për mirësinë e tij, do të merrte shumë letra nga njerëz që ishin gjendur në situata të vështira. Nick do të zgjidhte një letër dhe ata do të blinin dhurata për të huajt me të gjithë familjen. Në ditën e Krishtëlindjes, ata do të shkonin të shihnin ata të huajt për një orë, të pastronin apartamentin dhe kuzhinën e tyre dhe pastaj t’u jepnin dhurata. Pasi u bë i rritur, George Clooney kuptoi se babai i tij ishte një person me zemër të madhe dhe ai filloi të ndihmonte njerëzit, duke përdorur babanë e tij si shembullin e tij.

Taylor Swift dhe prindërit e saj

https://www.instagram.com/p/B5vl4I6D40N/?utm_source=ig_embed

Prindërit e Taylor Swift nuk ishin as yje të kinemasë dhe as të pasur, por ajo është padyshim me fat që i ka ato. Ajo deri më tani nuk ka qenë e përfshirë në ndonjë skandal dhe përkundër faktit që ajo u bë e famshme në moshë të re, ajo kurrë nuk ka ndjerë nevojë dhe as nuk është përpjekur të provojë “pjekurinë” e saj.

Taylor kaloi fëmijërinë e saj në një fermë, ku ajo kishte detyrën e rëndësishme të kujdesej për pemët që ata kultivonin, në mënyrë që insektet të mos hynin në shtëpitë e klientëve. Prindërit e saj punuan gjithashtu në sferën financiare dhe vajza e tyre dëshironte të ndiqte gjurmët e tyre. Dashuria e saj për muzikën e vendit ndryshoi vendimin e saj. Duke filluar nga mosha 10 vjeçe, nëna e saj do ta merrte atë në garat karaoke dhe në moshën 11 vjeçe, me kërkesë të Taylor, ajo e çoi atë në një qytet tjetër, në mënyrë që të mund të bënte një album demo. Kur Taylor filloi të bëhej e suksesshme, babai i saj u transferua në një qytet tjetër për ta lehtësuar zhvillimin e saj në fushën e saj të zgjedhur.

Emma Thompson dhe prindërit e saj

Sipas Emma Thompson, të bëhesh aktore ishte e pashmangshme. Ajo ishte gjithnjë e rrethuar nga njerëz të talentuar dhe krijues. Nëna e saj, Phyllida Law, ishte një aktore mjaft e famshme skoceze, babai i saj, Eric Thompson, ishte krijuesi dhe narratori i një programi televiziv të quajtur “The Magic Roundabout”. Motra e saj më e vogël Sophie zgjodhi gjithashtu një karrierë në industrinë e kinemasë dhe teatrit.

Sidoqoftë, ishte Eric Thompson që futi vajzën e tij në botën e televisionit, dhe fillimisht, ajo nuk po planifikonte ta lidhë veten me teatrin ose filmat. Ema u regjistrua në Universitetin e Kembrixhit për të studiuar letërsinë angleze. Por miqtë e saj e bindën që ajo të bëhej pjesë e trupës së tyre komike në universitet, ku doli të ishte gruaja e parë atje, dhe ky është momenti kur filloi karriera e saj e aktrimit.

Ben Stiller dhe prindërit e tij

Ben Stiller ishte mësuar me skenën që kur ishte fëmijë. Ai lindi në një familje aktorësh komikë dhe prindërit e tij e kishin marrë atë në xhirimet e tyre që nga fëmijëria e hershme. Babai i tij, Jerry Stiller, performoi së bashku me nënën e tij, Anne Meara, në shfaqje të ndryshme televizive si “The Ed Sullivan Show”. Çiftimi i tyre u bë dueti i komedisë më të famshme të bashkëshortëve të asaj kohe. Kur karriera e tyre filloi të shkojë drejt greminës, ata kaluan në aktrimin nëpër filma dhe reklama.

Dwayne Johnson dhe babai i tij i ashpër por i dashur

Jo vetëm që Dwayne Johnson është një nga aktorët më të suksesshëm dhe më të mprehtë të të gjitha kohërave, por ai është gjithashtu një kampion i mundjes 10 herë dhe fitues i shumë titujve të tjerë në këtë sport. Ai filloi të marrë pjesë në beteja, pas shembullit të babait të tij kampion të botës, Rocky Johnson.

Megjithëse Rocky vet e mësoi Dwaynen të luftonte, fillimisht, ai ishte kundër të birit që të ndiqte hapat e tij. Ai e dinte që pjesëmarrja në beteja dhe stërvitja e rregullt nuk ishte një detyrë e lehtë. Por Dwayne doli të ishte një djalë kokëfortë dhe arriti sukses të jashtëzakonshëm. Megjithatë, ashtu si të gjithë të tjerët, ai pati dështime në fillim. Gjatë njërit prej tyre, zemra e babait të tij nuk mund ta duronte dhe ai vetë hyri në ring nën emrin skenik të djalit të tij, për t’u mësuar një mësim “shkelësve” të djalit të tij.

Dua Lipa dhe babai i saj përkrahës

Edhe këngëtarja shqiptare me renome botërore, Dua Lipa, është një shembull i mirë se si mbështetja e prindërve mund të të ndihmojë drejt një karriere të suksesshme.

Dua u rrit në frymën e muzikës që në fëmijëri, për shkak se i ati i saj, Dukagjin Lipa ishte frontmen i grupit ODA. Prindërit e Duas e lejuan vajzën e tyre si adoleshente që e vetme të merrte rrugën drejt Londrës në moshën 15 vjeçare, për t’u bërë këngëtare e famshme, pas katër vitesh që ajo i kishte kaluar duke jetuar në Prishtinë.

Pasi Dua depërtoi në tregun e muzikës në vitin 2015, e gjithë familja Lipa u rikthyen sërish në Britani të Madhe, për të jetuar pranë vajzës së madhe të shtëpisë e cila u shndërrua në një yll botëror. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Lotina publikon çastet e ëmbla që po kalon me Mozzikun

Lotina publikon çastet e ëmbla që po kalon me Mozzikun

Magazina
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë

Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë

Magazina
Kiara Tito duket në formë pak muaj pas lindjes

Kiara Tito duket në formë pak muaj pas lindjes

Magazina
Parisienët shprehin shqetësimin për veshjen e Bianca Censorit, mes pretendimeve që burri Kanye West po e kontrollon atë

Parisienët shprehin shqetësimin për veshjen e Bianca Censorit, mes pretendimeve që burri Kanye West po e kontrollon atë

Magazina

"Mos më kërko, të të them lamtumirë", Xhensila thumbon Besin me këngën e re?

Magazina
Georgina tregoi se çfarë i dhuroi djalit të Ronaldos për ditëlindjen e tij, pati reagime nga njerëzit: Ai duket i zemëruar

Georgina tregoi se çfarë i dhuroi djalit të Ronaldos për ditëlindjen e tij, pati reagime nga njerëzit: Ai duket i zemëruar

Magazina
Kalo në kategori