Shumë njerëz mendojnë se një pasuri e madhe lidhet me një jetë me pallate të mëdha, makina luksoze dhe shenja të tjera të pasurisë. Megjithatë, paraja nuk ndryshon gjithmonë.

Reklama
Njëzetepesë prova që vërtetojnë se logjika në filmat e animuar nuk ekziston (Foto) Njëzetepesë prova që vërtetojnë se logjika në filmat e animuar nuk ekziston (Foto)

Për të vërtetuar këtë, Bright Side do t’ju tregojë rreth 12 të famshmëve që kanë një mentalitet shumë të begatë, pavarësisht milionave në llogaritë e tyre bankare, transmeton Telegrafi.

12. Halle Berry

“Unë jam shumë mirënjohës për fatet e mia të mira, por një nga frikat e mia më të mëdha është se unë mund t’i humbasë të gjitha”, tha Halle. Ashtu si çdo amvise zakonore, ajo blen sende ushqimore me fëmijët e saj. Një nga aktoret më të paguara në Hollywood përdor transportin publik dhe e konsideron këtë zakon absolutisht normal.

Reklama
Reklama

11. Kate Middleton

Dukesha e Kembrixhit preferon të veshë rroba të thjeshta por elegante jo vetëm në jetën e përditshme, por edhe kur merr pjesë në ngjarje shoqërore. Ajo konsiderohet të jetë një nga të famshmit e parë që filluan të mbanin rroba të tregut masiv dhe nuk kishin shqetësime për këtë. Kate e theu protokollin disa herë duke veshur të njëjtën veshje më shumë se një herë. Ky qëndrim shton pikë shtesë në nivelin e saj të popullaritetit.

10. Mateu McConaughey

Është e vështirë të besohet, por fituesi i çmimit ‘Oscar’, Matthew McConaughey, jetonte në një rimorkio – edhe pasi bëri miliona në filmat komedi dhe romancë. Ai tha se rimorkio e tij ishte e gjitha për minimalizmin në jetë, që është arma më e mirë kundër stresit, sepse një shtëpi e madhe kërkon shumë vëmendje dhe energji.

Reklama
Reklama

9. Sarah Jessica Parker

Rrobat e Sarah Jessica Parker në jetën reale nuk janë asgjë si ajo e seksit dhe e karakterit të qytetit – ajo preferon veshjet e thjeshta por të rehatshme. Ajo gjithashtu beson në një edukim modest për fëmijët e saj.

8. Keanu Reeves

Një nga aktorët e preferuar në botë nuk ka shqetësime në lidhje me të ardhurat e tij nga projektet e filmave. Keanu dha pothuajse 85 për qind e fitimeve të tij nga ‘The Matrix’ për efektet speciale dhe ekipin e dizajnit të kostumeve. “Paraja është gjëja më e fundit që unë mendoj. Mund të jetoj në atë që kam bërë tashmë për shekujt e ardhshëm”, tha ai në një intervistë. Shumë shpesh ai mund të shihet duke përdorur transportin publik, duke blerë rroba në shitje, ose duke qëndruar në një bankë në vend se në një restorant luksoz.

Reklama
Reklama

7. Julia Roberts

“Nuk kam pasur veshje të mjaftueshme për të qenë një zonjë”, thotë Julia. Një nga aktoret më të suksesshme dhe më të njohura në Hollywood ka veshje modeste, rrit perime organike në kopshtin e saj dhe blen rroba të thjeshta për fëmijët e saj. Në një intervistë, ajo dikur zbuloi se trajtimi i saj i preferuar i flokëve ishte vetëm një shampo e thjeshtë nga një hotel.

6. Jennifer Lopez

Thashetheme ka se të famshmit shpenzojnë shuma të mëdha të parave për të blerë rroba për ngjarje të ndryshme shoqërore. J.Lo e debutoi këtë mit duke veshur një fustan prej 26 dollarësh në një episod të ‘American Idol’. Interesante, ky nuk ishte shembulli i vetëm i mentalitetit të këndshëm të këngëtarit në zgjedhjen e saj të rrobave. Sipas ‘Forbes’, pasuria e saj është pothuajse 34 miliardë dollarë.

Reklama
Reklama

5. Jose Mujica

Ish-sundimtari i Uruguait shpesh quhet “presidenti më i varfër”. Jose Mujica nuk pranoi të jetonte në banesën zyrtare dhe u zhvendos në një fermë me gruan e tij; atje ai rritet lule për shitje. Ish-presidenti dhuron 90 për qind të pagës së tij prej 12 mijë dollarë në fonde bamirësie. “Unë jam quajtur ‘presidenti më i varfër,’ por nuk ndihem i varfër. Njerëzit e varfër janë ata që punojnë vetëm në përpjekje për të mbajtur një mënyrë jetese të shtrenjtë dhe gjithmonë duan gjithnjë e më shumë”, thotë ai.

4. Tori Spelling

Një yll i viteve ’90, Tori Spelling shiti shtëpinë e saj të madhe disa vjet më parë dhe u zhvendos në një shtëpi njëkatëshe. Tori rrit perime dhe fruta organike për familjen e saj në kopsht. Ajo beson fuqimisht se nuk ka vend më të mirë për të rritur pessë fëmijët e saj. Tori dhe familja e saj e dashur për kafshë kanë një pulë me emrin Coco dhe një mini-derr me emrin Nutmeg.

Reklama
Reklama

3. Ingvar Kamprad

Themeluesi IKEA qëndron me vendosmëri në mesin e njerëzve më të pasur në planet. Ai preferon fluturimet në klasë ekonomike, blen rroba të dorës së dytë dhe drejton një Volvo 1993. Disa njerëz e quajnë atë “Z. Scrooge” për jetesën e tij jashtëzakonisht të kursyer. Megjithatë, ky miliarder i vetë-bërë e konsideron nevojën për të blerë gjëra të shtrenjta një zakon të keq.

2. J.K. Rowling

Në vitin 2012, pasuria e shkrimtares së famshme tejkalonte një miliard dollarë, por më vonë një pjesë e madhe u dhurua fondeve të saj bamirëse. “Shumë pjesë të jetës sime janë krejtësisht të zakonshme, mund ta quajmë edhe të mërzitshme, por kjo është ajo që më pëlqen”, tha Rowling. Ajo përdor emrin e bashkëshortit të saj në jetën private, vesh rrobat e thjeshta dhe përpiqet të ndahet nga fama e përditshme e saj.

Reklama
Reklama

1. Lady Gaga

Imazhi i Lady Gagas është bërë sinonim për “ekstravagancë”, por vetëm në skenë. Në jetën reale, ajo vesh veshjet e thjeshta konvencionale që ajo ndonjëherë blen në shitje. “Pse njerëzit më shikojnë sikur unë jam e çmendur kur përdor kuponat në ushqim apo provoj të negocioj me shitjen me pakicë?”, thotë ajo. Gaga ka publikuar në llogarinë e saj të eksplorimit, ajo është e dashur për gatim – pica, makarona dhe ravioli janë ndër pjatat e saj të preferuara. /Telegrafi/