LAJMI I FUNDIT:

Dy lojtarë ‘refuzuan’ të ekzekutonin penalltinë në ndeshjen Man City-Real Madrid

Dy lojtarë ‘refuzuan’ të ekzekutonin penalltinë në ndeshjen Man City-Real Madrid

Dy lojtarë thuhet se nuk donin të ekzekutonin penalltinë gjatë përplasjes dramatike në çerekfinale të Ligës së Kampionëve mes Manchester Cityt dhe Real Madridit.

Me rezultatin e përgjithshëm 4-4 pas 210 minutash lojë, ndeshja do të vendosej me penallti në Etihad Stadium.

Reali do të fitonte 4-3 pas goditjeve nga pika e bardhë, pas humbjeve të kushtueshme nga Bernardo Silva dhe Mateo Kovacic.


Los Blancos kishin humbur së pari kur Ederson priti goditjen e 38-vjeçarit Luka Modric, por Reali ktheu në gol çdo përpjekje tjetër pas kësaj.

“Fati nuk ekziston, por çfarë mënyrë fantastike për të humbur”, Guardiola pranon humbjen nga Real Madridi
Lexo po ashtu “Fati nuk ekziston, por çfarë mënyrë fantastike për të humbur”, Guardiola pranon humbjen nga Real Madridi

Zgjedhjet e penalltive në të dyja anët ishin paksa befasuese, veçanërisht me portierin e Cityt, Ederson, që gjuajti dhe shënoi me qetësi nga 11 metra.

Por, doli se për Real Madridin, dy lojtarë refuzuan mundësinë për të ekzekutuar një penallti.

Sipas gazetës Marca, Federico Valverde dhe Eder Militao nuk dëshironin të merrnin detyrat e goditjes së penalltisë.

Reprezentuesi i Uruguait, Valverde, shënuesi i një goli të shkëlqyer në ndeshjen e parë, do të kishte qenë një nga kandidatët kryesorë për të ekzekutuar një penallti.

Megjithatë, ai po luftonte me lodhjen dhe nuk ishte në mesin e pesë lojtarëve.

Përveç kësaj, Eder Militao gjithashtu nuk donte një penallti edhe pse hyri vetëm si zëvendësues në minutën e 110-të.

Portieri i Real Madridit u ndihmua nga bashkëlojtarët e tij para pritjes së penalltisë së Kovacicit, njëri luajti rol kyç
Lexo po ashtu Portieri i Real Madridit u ndihmua nga bashkëlojtarët e tij para pritjes së penalltisë së Kovacicit, njëri luajti rol kyç

Thuhet se ish-lojtari i Portos nuk ishte i sigurt përballë bashkëlojtarit të tij e kombëtarja e Brazilit, Ederson, të cilin e njeh shumë mirë.

Në vend të kësaj, Modric dhe Lucas Vazquez u përzgjodhën të dy – me këtë të fundit që shënoi me gjakftohtësi penalltinë e tij.

Ndryshe, 14 herë kampioni i Evropës tani do të takohet me Bayern Munich në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Real Madridi dhe Chelsea po i shkëmbejnë yjet

Real Madridi dhe Chelsea po i shkëmbejnë yjet

Ndërkombëtare
Joan Laporta jep lajmin e madh për tifozët: Barcelona mund të nënshkruajë me objektivat që ka

Joan Laporta jep lajmin e madh për tifozët: Barcelona mund të nënshkruajë me objektivat që ka

La Liga
Dy formacionet që do të përdorë Carlo Ancelotti për sezonin e ardhshëm

Dy formacionet që do të përdorë Carlo Ancelotti për sezonin e ardhshëm

La Liga
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Fabrizio Romano jep dy lajme të mëdha për tifozët e Real Madridit

Fabrizio Romano jep dy lajme të mëdha për tifozët e Real Madridit

La Liga
Kalo në kategori