Dua Lipa tashmë është një artiste me përmasa ndërkombëtare dhe po vazhdon të mbetet në qendër të vëmendjes.

Ajo së fundi ka marrë pjesë në një aktivitet humanitar në ndihmë të refugjatëve sirianë në bashkëpunim me UNICEF-in.

Kjo ka bërë që shumë fansa ta kritikojnë këngëtaren duke thënë se është dashur të ndihmojë vendlindjen dhe jo të tjerët.

View this post on Instagram

I’ve had the most eye opening experience being out in Lebanon for the past 3 days working with @unicef meeting children at the refugee settlements and youth training and skill building programs. I particularly want to speak up for refugees as I feel I have a personal connection to seeing people adapt to any circumstance they were put in because of conflict. No family or child chooses to leave their home. They all have dreams. They all deserve equality and a place to be able to live, learn and reach their full potential. I always believe in children as they are our future and we have to take care of them. It was a heartbreaking and emotional yet hopeful experience after seeing these kids still laugh and smile and make the most of a bad situation. I have experienced all first hand the activities and opportunities UNICEF give to young people who have been left without a home because of the war in Syria and it’s nice to see that these children have a community where they feel safe and protected. @unicef #AChildIsAChild

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on Apr 15, 2019 at 4:11am PDT

Rreth kësaj ka reaguar 23-vjeçarja teksa ka treguar se ka hapur një fondacion të quajtur “Sunny Hill Foundation”.

“Kam hapur një fondacion në Kosovë për të bërë të njëjtën gjë që nga viti 2016. Quhet Sunny Hill Foundation. Mund të shikoni për gjithë punën që kemi bërë që nga ajo kohë përmes ueb-faqes tonë”, ka shkruar ajo.

Dua i viziton refugjatët sirianë në Liban: Ndjej që kam një lidhje personale me ta Dua i viziton refugjatët sirianë në Liban: Ndjej që kam një lidhje personale me ta

Ndryshe, fondacioni i zeshkanes ka dhuruar vitin e shkuar 100 mijë euro për 17 organizata humanitare, ngjarje kulturore e shkolla të muzikës në Kosovë, në formë grantesh nga pesë deri 10 mijë euro. /Telegrafi/