LAJMI I FUNDIT:

Dikur luante rolin e Sulltaneshës Mahidevran në serialin më të shikuar turk – sa ka ndryshuar aktorja me origjinë shqiptare Nur Fettahoglu?

Dikur luante rolin e Sulltaneshës Mahidevran në serialin më të shikuar turk – sa ka ndryshuar aktorja me origjinë shqiptare Nur Fettahoglu?

Nur Fettahoglu është kujtuar nga shumë njerëz në Ballkan për rolin e Sulltaneshës Mahidevran në serialin “Sulejman i Madhërishëm”, dhe aktorja përveç ndryshimit të ngjyrës së flokëve nuk duket shumë ndryshe nga paraqitja në këtë serial.

“Një mbrëmje u ktheva e lodhur në shtëpi nga xhirimet e ‘Pasioneve të Orientit’ kur më zë telefoni. Edhe pse nuk më shkonte mendja të flisja, përgjigja dhe mora ofertën për të luajtur Mahidevranin”.


“U entuziazmova shumë dhe kalova tërë natën duke kërkuar në internet për të mësuar më shumë rreth gruas së parë të sulltanit, për të cilën deri atëherë nuk dija asgjë. Ditën tjetër grimierët në set patën vështirësi të më fshihnin rrathët nën sy”, ka thënë më parë, kur është pyetur për marrjen e rolit.

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Nur Fettahoglu lindi më 1980 në Duisburg, dhe familja e saj rrjedh nga Shqipëria. Për rastësi, edhe sulltanesha që ajo portretizoi në serial – Sulltanesha Mahidevran, ka pasur origjinë shqiptare.

Ajo është shkolluar në Universitetin Haliç dhe ka diplomuar në dizajn të modës. Për një kohë ka punuar edhe si prezantuese e lajmeve financiare në kanalin Sky Turk.

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Kjo aktore turko-gjermane 43-vjeçare ka luajtur shumë role në filma dhe seriale televizive, megjithatë, roli i sulltaneshës Mahidevran ka shënuar karrierën e saj duke marrë parasysh popullaritetin e serialit “Sulejman i Madhërishëm”.

Seriali filloi të transmetohej në vitin 2011 dhe sipas fotografive që ajo ndan çdo ditë men djekësit në Instagram, nuk ka ndryshuar shumë – të vetmet ndryshime janë në ngjyrën e flokëve. Për dallim nga nuancat e errëta kafe, Nur tani është bërë bionde.

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Përveç rolit të Mahidevranit në “Sulejman i Madhërishëm”, ajo ka luajtur role të rëndësishme edhe në seritë: “Dashuri e Ndaluar”, “Filinta”, “Payitaht: Abdulhamid”, “Egër” dhe “Babilon”. /Telegrafi/

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Foto: Nur Fettahoglu/Instagram

Në trend Magazina

Më shumë
Vendosi të linte shtëpinë: Flet nga studio Jetmiri i revoltuar, përfshihet në debate me opinionistët

Vendosi të linte shtëpinë: Flet nga studio Jetmiri i revoltuar, përfshihet në debate me opinionistët

Magazina
Deklaron mbi 58 mijë euro 'cash', zbulohet shuma me të cilën u pagua Anita Haradinaj si opinioniste në Big Brother VIP Kosova

Deklaron mbi 58 mijë euro 'cash', zbulohet shuma me të cilën u pagua Anita Haradinaj si opinioniste në Big Brother VIP Kosova

Magazina
Pas shumë përplasjeve, Jetmiri largohet vetë nga shtëpia e Big Brother VIP Albania

Pas shumë përplasjeve, Jetmiri largohet vetë nga shtëpia e Big Brother VIP Albania

Magazina
Sa është e pasur Adriana Matoshi? Aktorja dhe deputetja e njohur deklaron pasurinë e saj

Sa është e pasur Adriana Matoshi? Aktorja dhe deputetja e njohur deklaron pasurinë e saj

Magazina
Zbulohet data e finales së Big Brother VIP Albania

Zbulohet data e finales së Big Brother VIP Albania

Magazina
“Pak javë kanë mbetur deri sa të të takojmë” – Kiara Tito ndan fotografi të ëmbla të shtatzënisë

“Pak javë kanë mbetur deri sa të të takojmë” – Kiara Tito ndan fotografi të ëmbla të shtatzënisë

Magazina
Kalo në kategori