Smartphone i ardhshëm Xiaomi 12 Ultra do të jetë një dëshmi që do të tregojë se çfarë mund të prodhojnë Xiaomi dhe Leica së bashku.

Xiaomi 12 Ultra pritet në muajin korrik, vetëm disa muaj pasi u njoftua partneriteti mes Xiaomi dhe Leica.

Thashethemet thonë se telefoni inteligjent do të ketë pothuajse të njëjtin pajisje kamere si Mi 11 Ultra, që do të thotë një kamerë kryesore 50 MP me stabilizim optik dhe një sensor të ri, një modul telefoto 48 MP 5x dhe një kamerë ultra të gjerë 48 MP. Tipster Yogesh Brar ka konfirmuar listën e specifikimeve të pritshme të modelit të ri dhe pajisja do të ketë një komponent shtesë, një sensor 3D ToF.

Kamera selfie duhet të jetë i njëjti modul 20 MP që ka modeli Ultra i vitit të kaluar, ndërsa paneli i ekranit është marrë nga modeli Xiaomi 12 Pro, jo nga Mi 11 Ultra. Bëhet fjalë për një panel LTPO AMOLED 6,7 inç me rezolucion QHD + dhe një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, raporton gsmarena.

Pajisja do të përdorë një procesor të ri Snapdragon 8+ Gen 1 që do të çiftohet me 8/12 GB RAM dhe 256/512 GB memorie të brendshme. Do të përdorë MIUI 13 bazuar në Android 12.

Smartphone do të fuqizohet nga një bateri 4800 mAh që do të mbështesë karikim të shpejtë 67W me tela dhe 50W pa tel. Modeli Pro i këtij viti mbështet karikimin me tela 120 W.

Megjithatë, disa specifika janë ende një mister, dhe pyetja është nëse Xiaomi 12 Ultra do të ketë një ekran dytësor në anën e pasme.

Spekulohet se pajisja do të mbajë një etiketë Leica me një teksturë lëkure në anën e pasme dhe një logo të kuqe Leica. Mund të jetë një edicion special dhe pamjet tregojnë një përfundim të shkëlqyeshëm, por jo ekranin e pasmë. /Telegrafi/