LAJMI I FUNDIT:

Dhunë fizike, psikike, kanosje e përdorim i armës – 12 raste të dhunës në familje në Kosovë në 24 orë

Dhunë fizike, psikike, kanosje e përdorim i armës – 12 raste të dhunës në familje në Kosovë në 24 orë
Foto: Ilustrim

Policia e Kosovës ka njoftuar për 12 raste të dhunës në familje në 24 orët e fundit.

Rastet e dhunës janë paraqitur në Prishtinë, Fushë Kosovë, Viti, Rahovec, Ferizaj, Pejë, Shtërpcë e Mitrovicë.


Raportet në Polici janë për dhunë fizike, psikike, kanosje e përdorim të armës.

Prishtinë / 27.03.2024-13:00. Viktima femër kosovare ka raportuar se pas një mosmarrëveshje verbale është sulmuar fizikisht nga e dyshuara femër kosovare. Palët janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit, e dyshuara është liruar në procedurë të rregullt.

Prishtinë /27.03.2024 17:30. Viktima femër kosovare ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar e kishte kanosur atë. Rasti në procedure hetimore, kurse i dyshuari në kërkim policor.

Prishtinë /27.03.2024 19:30. Viktima femër kosovare ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar ka ushtruar dhune ndaj saj. Lidhur me rastin po zhvillohen veprime hetimore, i dyshuari në kërkim policor.

Fushë Kosovë/27.03.2024 18:00. Viktima femër kosovare raporton se është kanosur nga i dyshuari mashkull shtetas i Shqipërisë. I dyshuari është larguar nga vendi i ngjarjes, ndërsa rasti vazhdon në procedurë hetimore.

Fushë Kosovë /27.03.2024 16:00.  Viktima femër kosovare raporton ishte kanosur nga i dyshuari mashkull kosovar. I dyshuari është arrestuar dhe pas intervistimit me urdhër të prokurorit lirohet në procedurë të rregullt.

Viti 27.03.2024 18:35. I dyshuari mashkull kosovar pas një mosmarrëveshje verbale ka sulmuar fizikisht viktimën mashkull kosovar duke i shkaktuar lëndime të lehta trupore për të cilat lëndime nuk ka dashur tretman mjekësor. I dyshuari është dërguar për trajtim mjekësor në neuropsikiatri.

Shtërpce  27.03.2024, 18:40. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti në gjendje të dehur ka sulmuar fizikisht viktimën mashkull kosovar duke i shkaktuar lëndime të lehta trupore. Me vendim të prokurorit pas intervistimit i dyshuari është dërguar në mbajtje.

Ferizaj 27.03.2024 22:22. Dhunë në familje dhe përdorim i armës. Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak të dyshimit se ka kryer veprat e lartcekura. Dyshohet se i dyshuari e kishte përdorur armën pasi që janë gjetur edhe gëzhojat, megjithatë nuk kishte persona të lënduar. Janë sekuestruar një revole Gllock 17 me 11 fishek të kalibrit 9 mm, po ashtu tek i dyshuari është sekuestruar një pistoletë e modifikuar (Sig Sauer dhe Zoraki) me 4 fishekë kalibër 7.65 mm. Me urdhër të prokurorit i dyshuari dërgohet në mbajtje.

Pejë 27.03.2024-15:00. Viktima femër kosovare ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar –nën ndikim të alkoolit, e ka sulmuar dhe ka dashur ta largoj nga shtëpia. I dyshuari është arrestuar dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Pejë  27.03.2024, 15:30. Ankuesja femër kosovare ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar ka ushtruar dhunë ndaj saj duke i shkaktuar lëndime të lehta trupore. Lidhur me rastin edhe një person tjetër mashkull kosovar është kacafytur me të dyshuarin mashkull kosovar, të cilët kanë pësuar lëndime trupore e ku me pas kanë pranuar tretman mjekësor. Pas intervistimit të dyshuarit me vendim të prokurorit janë liruar në procedurë të rregullt.

Rahovec / 27.03.2024-14:00. Viktima mashkull kosovar ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar ka ushtruar dhunë ndaj tij. I dyshuari pas tretmanit mjekësor është intervistuar dhe me vendim të prokurorit  është dërguar në mbajtje.

Mitrovicë – Viktima femër kosovare ka raportuar se pas një mosmarrëveshje verbale i dyshuari mashkull kosovar ka ushtruar dhunë psikike ndaj saj. I dyshuari ka pranuar tretman mjekësor pasi që i njëjti është i diagnostifikuar me sëmundje psikike dhe me vendim të prokurorit është liruar në procedurë të rregullt. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli shqiptar në Estoni tregon hapat e mbetur për Kosovën për t'iu bashkuar NATO-s

Koloneli shqiptar në Estoni tregon hapat e mbetur për Kosovën për t'iu bashkuar NATO-s

Siguri
Maqedonci jep alarmin: Serbia ka vendosur tri brigada jo shumë larg kufirit me Kosovën

Maqedonci jep alarmin: Serbia ka vendosur tri brigada jo shumë larg kufirit me Kosovën

Siguri
Dështimi për t'u anëtarësuar në KiE, Von Cramon: Shpresoj të mos jetë shans i humbur përgjithmonë

Dështimi për t'u anëtarësuar në KiE, Von Cramon: Shpresoj të mos jetë shans i humbur përgjithmonë

Lajme
Kosova u bë anëtare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, reagon Petkoviq

Kosova u bë anëtare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, reagon Petkoviq

Lajme
Në liqenin e Ujmanit vendosen tabelat me simbole të Kosovës

Në liqenin e Ujmanit vendosen tabelat me simbole të Kosovës

Lajme
Haradinaj: Kurti ka një zor të madh që u përball me deputetin

Haradinaj: Kurti ka një zor të madh që u përball me deputetin "me shurdhues"

Politikë
Kalo në kategori