LAJMI I FUNDIT:

Dhuna në familje, vetëm të dielën policia raportoi për gjashtë raste

Dhuna në familje, vetëm të dielën policia raportoi për gjashtë raste

Dhuna në familje vazhdon të mbetet një fenomen shqetësues në shoqëri. Vetëm gjatë ditës së diel, policia raportoi për gjashtë raste të dhunës në familje në disa qytete në Kosovë.

Sipas një raporti të policisë,  në Prishtinë kanë ndodhur disa raste të dhunës, ku edhe janë intervistuar palët e përfshira, transmeton Telegrafi.


“Ankuesi mashkull kosovar ka informuar se ditë më parë ish bashkëshortja e tij e dyshuara femër kosovare e kishte kanosur me fjalë. Me vendim të prokurorit pas intervistimit, palët janë liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. Ankuesja femër kosovare ka informuar se bashkëshorti i saj i dyshuari mashkull kosovar ka ushtruar dhunë psikike dhe fizike ndaj saj. Me vendim të prokurorit, rasti shkon në procedurë të rregullt”, bëhet e ditur në njoftim.

Policia po ashtu ka njoftuar se në Prishtinë një burrë ka raportuar se ka pasur dhunë psikike nga bashkëshortja e tij.

“Viktima mashkull kosovar ka raportuar se që nga fillimi i martesës, ka pasur dhunë psikike nga bashkëshortja e tij e dyshuara femër kosovare. E dyshuara është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit lirohet në procedurë të rregullt”, theksohet në raport.

Gjithashtu, policia ka informuar edhe për një rast të dhunës në Drenas, ku një grua është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i tij.

“Më 02.03.2024 është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që, i njëjti ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij viktimën femër shtetase e Shqipërisë. Viktima ka pranuar tretman mjekësor ndërsa i dyshuari me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje”.

Përleshje me thikë ka pasur edhe në Viti, ku vëllai ka therur me thikë vëllain e tij.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që, me një mjetë të mprehtë (thikë) ka therur vëllain e tij viktimën mashkull kosovar. Viktima ka pranuar tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje”.

Kurse, në qytetin e Pejës, policia ka arrestuar një person, pasi që pas një mosmarrëveshje kishte ofenduar viktimën.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që, i njëjti pas një mosmarrëveshje e ka ofenduar viktimën. Pas intervistimit me vendim të prokurorit i dyshuari lirohet në procedurë të rregullt”./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Drejtësi
Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Lajme
Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Drejtësi
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Drejtësi
Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lajme
Kalo në kategori