LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë yjet që krahas ekranit dhe skenës, kanë diploma në profesione të ndryshme

Dhjetë yjet që krahas ekranit dhe skenës, kanë diploma në profesione të ndryshme
(Foto: Getty Images/Guliver)

Shumë yje të ekranit dhe të skenës muzikore, krahas profesionit artistik, janë ekonomistë, shkrimtarë, por edhe shkencëtarë.

Reklama

Telegrafi jua sjell më poshtë disa profesione të tjera të yjeve të njohura:

Natalie Portman – psikologe

Natalie Portman (Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images/Guliver)

Aktorja e bukur kishte munguar në premierën e filmit “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace” (1999), sepse ishte duke mësuar në disa lëndë në shkollën e mesme. Që në kohën kur ishte në shkollë të mesme, Nataliet i ishin publikuar dy punime shkencore, ndërsa në Psikologji ka diplomuar në Universitetin Harvard.

“Nuk shqetësohem nëse fakulteti ma shkatërron karrierën. Më mirë të jem e mençur, sesa yll filmi”, ka thënë në një prononcim të mëhershëm Portman.

Eva Longoria – kineziologjia

Eva Longoria (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

Ylli i serialit “Desperate Housewives” i ka përfunduar studimet në kineziologji – shkencën që studion lëvizjet trupore. Kinesiologjia trajton parimet dinamike fiziologjike, biomekanike dhe psikologjike, dhe mekanizmat e lëvizjes. Longoria i ka kryer studimet në Universitetin A&M të Teksasit.

Chris Martin – greqisht dhe latinisht

Chris Martin (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Frontmeni i grupit “Coldplay” ka diplomuar në Universitetin e Londrës në gjuhët greke dhe latine. Atje ishte njoftuar edhe me tre anëtarët tjerë, me të cilët më vonë e formoi grupin. Will Champion studionte antropologjinë, Jonny Buckland matematikën, ndërsa Guy Berryman studionte arkitekturën, por më vonë e braktisi fakultetin.

Arnold Schwarzenegger – ekonomi

Arnold Schwarzenegger (Foto: Robert Cianflone/Getty Images/Guliver)

Ylli i filmave aksion është konsideruar bodibilderi më i mirë në botë. Mirëpo, ai nuk dëshironte që të njihej vetëm për muskujt e tij, por edhe të ishte i shkolluar. Prandaj në vitin 1979 diplomoi në ekonomi në Universitetin Superior në Wisconsin.

Ashton Kutcher – inxhiniering biokimik

Ashton Kutcher (Foto: Terry Wyatt/Getty Images for the WeWork Creator Awards/Guliver)

Aktori amerikan u bë i njohur për rolet e tij në komeditë romantike. Por, krahas aktrimit, ai e ka studiuar inxhinieringun biokimik në Universitetin e Iowas në vitin 1995, ndërsa ishte motivuar nga sëmundja e vëllait të tij, pasi dëshironte të zbulojë barna për t’ia mjekuar zemrën.

David Duchovny – letërsia angleze

David Duchovny (Foto: Dia Dipasupil/Getty Images/Guliver)

Aktori amerikan i ka përfunduar studimet e letërsisë angleze në Universitetin Princeton. Aktori ka dashur edhe të doktorojë në këtë fushë, por nuk ka arritur ta bëjë kurrë. Ndërkaq, deri më tani i ka shkruar tre libra.

Dwayne Johnson – kriminalistikë dhe psikologji

Dwayne Johnson (Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images/Guliver)

‘The Rock’ njihet si një prej mundësve më të mëdhenj në histori të WWF/WWE, ndërsa më pas u bë një yll i madh filmi. Megjithatë, pakkush e di se ai ka diplomuar në kriminalistikë dhe psikologji në Universitetin e Miamit në vitin 1995.

Brooke Shields – letërsi franceze

Brooke Shields (Foto: John Lamparski/Getty Images/Guliver)

Modelja dhe aktorja e famshme ka diplomuar për letërsinë franceze në Universitetin Princeton në vitin 1987. Talenti dhe njohuritë e saj i ka shprehur në shkrimin e librave.

Hugh Laurie – antropologji dhe arkeologji

Hugh Laurie (Foto: Tim P. Whitby/Getty Images/Guliver)

Para se të bëhej aktor i njohur, Hugh Laurie e ka studiuar arkeologjinë dhe antropologjinë në Cambridge. Veç kësaj, ka qenë edhe shumë i suksesshëm në kanotazh, aq sa stërvitej deri në tetë orë në ditë në mënyrë që të kualifikohej në lojërat olimpikë, mirëpo të gjitha ëndrrat ia shoi sëmundja e mononukleozës.

Brian May – astrofizika

Brian May (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver)

Kitaristi i grupit legjendar, “Queen”, ka diplomuar në kolegjin Imperial të Londrës, ndërsa më vonë e ka mbrojtur edhe doktoraturën në astrofizikë. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

David Beckham rrëfen për herë të parë betejën e tij me shëndetin mendor

Magazina
“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

Magazina
Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Magazina
Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Magazina
Kim Kardashian zbulon fizikun joshës në fotosesionin e ri për

Kim Kardashian zbulon fizikun joshës në fotosesionin e ri për "Skims"

Magazina
Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Magazina
Kalo në kategori