Ata luajnë në filmat më të mirë, shfaqen në TV dhe revista, marrin pjesë në evente prestigjioze dhe duket se kanë qenë gjithmonë të famshëm. Në realitet, shumë të famshëm kanë shpenzuar shumë vite duke pritur që suksesi i tyre të vijë. Melissa McCarthy, Steve Carell dhe Morgan Freeman – janë vetëm disa aktorë që kanë provuar se nuk ka asnjë moshë “të duhur” për t’u bërë të suksesshëm dhe se ju duhet të ndiqni qëllimin tuaj pa marrë parasysh vitet.

Reklama

Bright Side janë dakord që durimi dhe puna e palodhur janë çelësat e suksesit, dhe këtu është lista e aktorëve të talentuar që u bënë të famshëm në fund të viteve 30, 40, 50 dhe madje 60!

Reklama

Harrison Ford (35 vjeç)

Reklama

Harrison Ford u bë i famshëm “vonë” në Hollywood. Ai ishte 35 vjeç kur mori rolin e Han Solo në “Trilogy Star Wars” (1977-1983). Më vonë Harrison Ford pohoi statusin e tij si aktor kryesor kur luajti Indiana Jones në serinë e filmave për arkeologun udhëtues.

Jon Hamm (36 vjeç)

Debutimet në TV dhe filma të Jon Hamm ndodhën në vitin 2000 kur ai luajti role në “The Hughleys” dhe “Space Cowboys”. Sidoqoftë, nuk shkoi deri në vitin 2007 kur Jon Hamm mori rolin e tij më të madh dhe një njohje ndërkombëtare të merituar. Ishte roli i Don Draper në dramën “TV Mad Men”, dhe falë punës së tij të spikatur, aktori mori shumë çmime, nominime dhe vlerësime të forta nga kritikët.

Reklama
Reklama

Tim Allen (38 vjeç)

Tim Allen filloi karrierën e tij në një komedi në vitin 1975, dhe komedia ishte specialiteti e tij për shumë vite. Njohja dhe fama më e gjerë i erdhi aktorit kur ishte 38 vjeç, dhe kjo ndodhi falë “TV Sitcom TV Improvement”, që transmetohej nga viti 1991 deri në vitin 1999. Kjo ishte një nga shfaqjet më të njohura në Sh.B.A. në vitet 1990, dhe Tim mori çmim dhe shumë nominime për atë rol.

Connie Britton (39 vjeçe)

Tami Taylor nga seriali i dramës “Friday Night Lights” (2006-2011) është roli që e bëri Connie Britton një aktore të famshme dhe madje një ikonë dhe një modele. Britton ishte 39 vjeçe kur mori këtë rol që i solli asaj shumë çmime dhe nominime, por ajo filloi të shfaqej në TV dhe filma përsëri në vitet 1990.

Reklama
Reklama

Jane Lynch (40 vjeçe)

Popullariteti erdhi tek Jane Lynch në fillim të viteve 2000 me projektet si “Best in Show” (2000), “A Mighty Mind” (2003) dhe “40-year-old Virgin” (2005). Para kësaj Jane u shfaq në skenë dhe luajti në filma dhe shfaqje televizive. Filmi i parë i saj i madh ishte “Vice Versa” në vitin 1988.

Melissa McCarthy (41 vjeçe)

Një nga paraqitjet e para të Melissës në televizion ishte në vitin 1997 (ajo ishte 27 vjeçe) kur mori pjesë në një episod të shfaqjes “Jenny”. Pas kësaj Melissa luajti në filma dhe shfaqje televizive të shumta, duke përfshirë “Charlie’s Angels”, “White Oleander”, “Pretty Ugly People”, ndër të tjera. Por ajo u njoh gjerësisht si një aktore e talentuar pasi luajti në komedinë “Bridesmaids” në vitin 2011. Për këtë rol ajo mori një nominim për “Oscar”. “Mike & Molly” rriti gjithashtu popullaritetin e saj dhe Melissa mori çmimin e saj të parë ‘Emmy’ për këtë rol.

Reklama
Reklama

Billy Bob Thornton (42 vjeç)

Billy Bob Thornton bëri debutimin e tij në ekran në vitet 1980, por u bë i famshëm pothuajse brenda natës kur u nominua për dy çmime “Oscar” në vitin 1997, në moshën 42 vjeçare, për filmin “Sling Blade” (1996). Ai fitoi në një prej nominimeve (Skenari më i Mirë i Përshtatur), dhe u nominua dhe fitoi disa çmime të tjera për këtë film, duke përfshirë një çmim ‘Edgar’.

Steve Carell (43 vjeç)

Steve Carell i mori të dyja rolet e tij të përparimit në vitin 2005 kur ishte 43 vjeç. Ata ishin roli i Michael Scott, shefi në shfaqjen komedi “The Office”, dhe roli i Andy Stitzer në “The 40-year-old Virgin”. Të dy këto projekte e bënë të famshëm Carellin, megjithëse ai filloi të shfaqej në filma dhe në televizione në fillim të viteve 1990.

Reklama
Reklama

Morgan Freeman (50 vjeç)

Është e vështirë të besosh që ka pasur një kohë kur Morgan Freeman nuk ishte i famshëm, por popullariteti erdhi te ky aktor i talentuar në vitin 1987 me filmin “Street Smart”. Aktori ishte tashmë 50 vjeç gjatë këtij filmi. Puna e tij e spikatur në këtë film solli njohje ndërkombëtare të Freeman dhe disa nominime për çmime prestigjioze. Suksesi i tij u afirmua më pas me shumë nominime dhe një çmim “Golden Globe” për rolin e tij të ardhshëm të madh në filmin “Driving Miss Daisy” (1989).

Judi Dench (61 vjeç)

Judi Dench kishte qenë një aktore e famshme teatrale britanike shumë kohë përpara se ajo të bëhej e famshme në Hollywood dhe rreth globit. Ajo mori rolin e saj të suksesshëm si shefja e James Bond në “GoldenEye” (1995) kur ajo ishte 61 vjeçe. Pas “GoldenEye”, Judi Dench ishte nominuar për çmime të shumta filmike, duke përfshirë shtatë nominime për çmim “Oscar” (ajo fitoi njërën prej tyre: çmimin “Aktorja më e mirë në rol dytësor). /Telegrafi/

Reklama