LAJMI I FUNDIT:

Detroit mposhtë kampionin, triumfon edhe Toronto

Detroit mposhtë kampionin, triumfon edhe Toronto

Detroit Pistons i ka shkaktuar humbjen e nëntë kampionit në fuqi të NBA-së, Golden State Warriors.

Reklama

Skuadra nga Konferenca e Lindjes ka triumfuar me nëntë pikë diferencë 111-102.

Blake Griffin ishte më meritori për këtë fitore të vendasve me 26 pikë, pesë kërcime e gjashtë asistime.

Me lojë të mirë u dallua edhe Johnson me 19 pikë, Jackson me 17 si dhe Andre Drummond që shtoi 16 pikë e 19 kërcime.

Në anën tjetër tek Warriors më i dalluari ishte Kevin Durant që shtoi 28 pikë, ndërsa Steph Curry shtoi 27 të tjera por që nuk mjaftuan për fitore.

Për Detroitin kjo ishte fitorja e 13 këtë edicion dhe zë vendin e katërt në Lindje, ndërsa për Golden State ishte humbja e nëntë që gjithashtu mban pozitën e katërt në Perëndim.

Lideri aktual i Konferencën së Lindjes, Toronto Raptors ka marrë edhe fitoren e 20-të këtë edicion.

Raptors kanë triumfuar pa problem në udhëtim tek Cleveland Cavaliers me 11 pikë diferencë 95:106.

Kawhi Leonard ishte më meritori për këtë triumf të Raptors me 34 pikë e nëntë kërcime, ndërsa lojë të mirë tregoi edhe Danny Green me 15 pikë e shtatë kërcime.

Tristian Thompson dhe Jordan Clarkson me nga 18 pikë ishin më efikasit tek vendasit. /Telegrafi/

Rezultatet:

New York City – Milwaukee Bucks 136:134

Detroit Pistons – Golden State Warriors 111:102

Washington Wizards – Brooklyn Nets 102:88

Cleveland Cavaliers – Toronto Raptors 95:106

Houston Rockets – Chicago Bulls 121:105

Minnesota Timberwolves – Boston Celtics 109:118

Sacramento Kings – Indiana Pacers 111:110