LAJMI I FUNDIT:

Derbi i kryeqytetit italian luhet të dielën, por Mourinho dhe Sarri vendosin të mos dalin në konferencë për shtyp

Derbi i kryeqytetit italian luhet të dielën, por Mourinho dhe Sarri vendosin të mos dalin në konferencë për shtyp

Roma do të pres Lazion në derbin e parë të kryeqytetit për sezonin 2022/23.

Reklama

Dueli mes dy skuadrave të kryeqytetit zhvillohet të dielën me fillim nga ora 18:00 në Olimpico dhe dy skuadrat vijnë nga një moment i mirë, pasi ndodhen në pjesën e epërme të tabelës.

Por përderisa Roma vije pas një fitore në kampionat 1-3 në udhëtim te Verona dhe një fitore 3-1 ndaj Ludogorets në Ligën e Evropës, Lazio ka dy humbje radhazi.

Biancocelestët kanë pësuar 1-3 nga Salernitana në kampionat, derisa në mesjavë u mposhtën 1-0 nga Feyenoord duke u eliminuar nga Liga e Evropës dhe duke rënë në Ligën e Konferencës.

Roma ndodhet në pozitën e katërt në tabelë me 25 pikë, derisa Lazio është një vend më poshtë me një pikë më pak.

Një javë më parë ka nisur derbi me thumbime nga deklarata të ndryshme nga të dyja kampet dhe të dielën pritet të jetë një ndeshje shumë e zjarrtë.

Por një gjë e pazakontë ka ndodhur, pasi si Jose Mourinho ashtu edhe Maurizio Sarri nuk do të dalin në konferencë për shtyp para ndeshjes që ndodh zakonisht nga gjithë trajnerët.

Nëse zgjedhja e Mourinhos ishte e parashikueshme, duke qenë se trajneri portugez zakonisht nuk flet në konferencë dy herë në të njëjtën javë, vendimi i Sarrit për mediat italiane është i pazakontë.

Sarri dhe Mourinho janë përballur dy herë edicionin e kaluar, ku Lazio fitoi 3-2 ndeshjen si vendas, derisa Roma 3-0 në ndeshjen tjetër. /Telegrafi/ 


Në trend Sport

Më shumë
E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

Ligat tjera
Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Lionel Messi refuzon ofertën marramendëse të Al-Hilal, do t'i bashkohet Inter Miamit në MLS

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Nis shitja online e biletave për ndeshjen Kosova – Rumania

Përfaqësuesja e Kosovës
Kalo në kategori