Shumë futbollistë të njohur lanë Evropën për të kaluar në Kinë dhe kjo fillojë që në sezonin 2016/17.

Reklama

Në shkurt të vitit 2017, klubet kineze shpenzuan 331 milionë funte, për 126 milionë më shumë se sa Liga Premier që bëri në atë afat.

Këto blerje kishin përcjellë ato të vitit 2016 që po ashtu nuk kanë qenë të pakta.

Por pastaj klubeve iu kërkua që të ndalen shpenzimet, duke vendosur taksa të mëdha për lojtarët nga jashtë.

E gjithë kjo për t’iu dhënë më shumë prioritet lojtarëve të talentuar vendor.

Por kjo nuk i ndali transferimet pasi Guangzhou R&F e ka kompletuar transferimin e Mousa Dembele nga Tottenham.

Reklama

Në pritje të transferimit është edhe ylli i West Ham United, Marko Arnautovic.

Reklama

Për të kinezët janë gati të paguajnë 35 milionë funte.

Por a do të ishte blerja më e shtrenjtë në histori? Absolutisht jo.

Më poshtë janë 10 transferimet më të shtrenjta të ndodhura nga Superiga Kineze. /Telegrafi/

10# Odion Ighalo

Nga: Watford

Te: Changchun Yatai

Për: 20 milionë funte

9#  Ramires

Nga: Chelsea

Te: Jiangsu Suning

Për: 25 milionë funte

8#  Anthony Modeste

Nga: FC Koln

Te: Tianjin Quanjian

Për:  25.8 milionë funte

7#  Yannick Carrasco

Nga: Atletico Madrid

Te: Dalian Yifang

Për:  27 milionë funte

6#  Jackson Martinez

Nga: Atletico Madrid

Te: Guangzhou Evergrande

Për:  31 milionë funte

5#  Cedric Bakambu

Nga: Villarreal

Reklama

Te: Beijing Sinobo Guoan

Për:  35.3 milionë funte

4#  Alex Teixeira

Nga: Shakhtar Donetsk

Te: Jiangsu Suning

Për:  36.4 milionë funte

3#  Paulinho

Nga: Barcelona

Te: Guangzhou Evergrande

Për:  44.2 milionë funte

2#  Hulk

Nga: Zenit St Petersburg

Te: Shanghai SIPG

Reklama

Për:  46.1 milionë funte

1#  Oscar

Nga: Chelsea

Te: Shanghai SIPG

Për:  60 milionë funte