LAJMI I FUNDIT:

Deklarata e partisë së Abazoviqit për rezolutën rreth Srebrenicës nervozon serbët, e quajnë “thikë pas shpine nga Mali i zi për Serbinë”

Deklarata e partisë së Abazoviqit për rezolutën rreth Srebrenicës nervozon serbët, e quajnë “thikë pas shpine nga Mali i zi për Serbinë”

Rezoluta që njeh dhe dënon gjenocidin e Srebrenicës, të cilën opozita malazeze e udhëhequr nga partia boshnjake e dërgoi në parlamentin malazez për miratim, do të ketë një shumicë.

Reklama

Kjo pasi që, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, edhe përfaqësuesit e Lëvizjes Ura të Dritan Abazoviqit do të votojnë në parlament për miratimin e rezolutës së re mbi Srebrenicën.

Ndryshe, partia e boshnjakëve ishte përpjekur të vendoste të njëjtën rezolutë në axhendën e parlamentit malazes në fund të vitit të kaluar, por më pas nuk mori shumicën për ta diskutuar atë.

Rezoluta dënon me forcë gjenocidin në Srebrenica, konfirmon se mbi tetë mijë civilë boshnjakë vdiqën në gjenocid, ndalon mohimin publik të ekzistencës ose zvogëlimin e gjenocidit në Srebrenicë dhe shpall 11 korrikun si ditën e përkujtimit për viktimat e Srebrenicës.

Siç shkruajnë më tej edhe mediat në Mal të Zi, anëtarët e koalicionit “Bardh e Zi” konfirmuan në një konferencë shtypi se do të mbështesin rezolutën mbi Srebrenicën, e cila, me 40 anëtarë të opozitës, do të ketë një shumicë të mjaftueshme për miratimin e saj.

“Është një detyrim për ne. Sigurisht që do të votojmë me ‘po’”, citohet të ketë thënë deputetja Bozhena Jelushiq, një anëtare e koalicionit Bardh e Zi.

Dhe sigurisht, pas këtij lajmi kanë ardhur reagimet nga Serbia, përkatësisht nga shumë media atje.

Mediumi serb, SrbijaDanas një veprim të tillë madje e ka quajtur “thikë pas shpine”.

“Thikë pas shpine për Serbinë, veprim i i ri nga Mali i Zi: URA e Dritan (Abazoviqit) do të votojë për miratimin e rezolutës mbi Srebrenicën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Kalo në kategori