LAJMI I FUNDIT:

De Bruyne tregon klasin edhe jashtë fushës, thotë se nuk e meritonte çmimin ‘lojtari i ndeshjes’ ndaj Kanadasë

De Bruyne tregon klasin edhe jashtë fushës, thotë se nuk e meritonte çmimin ‘lojtari i ndeshjes’ ndaj Kanadasë

Kevin De Bruyne iu bashkua të gjithëve në pyetjen se pse ai u zgjodh ‘Lojtari i Ndeshjes’ në ndeshjen e parë të Belgjikës në Kupës së Botës “Katar 2022”.

Të mërkurën në mbrëmje, ekipi i Roberto Martinez filloi ndeshjet e turneut, me  belgët që u jepet një shans i fundit për të shfrytëzuar sa më shumë ‘brezin e tyre të artë’.


Ata u përballën me Kanadanë që bënte paraqitjen e tyre të parë në turne që nga viti 1986, dhe vetëm herën e dytë që ekipi i meshkujve hynte luante në një Kupë të Botës.

Evropianët triumfuan në fund me Michy Batshuayin që shënoi golin e vetëm të lojës, por nuk ishte aq e lehtë sa do të kishin shpresuar.

Kanadaja fitoi një penallti në pjesën e parë, me Thibaut Courtois që priti goditjen e Alphonso Davies dhe i mohoi atij mundësinë për të qenë golashënuesi i parë mashkull i vendit në Kupën e Botës.

Ata vazhduan me paraqitje më të mirë sesa Belgjika, por në fund nuk arritën dot një rezultat pozitiv.

De Bruyne ishte veçanërisht jashtë formës, veçanërisht për një nga mesfushorët më të mirë në botë, dhe nuk kishte ndikimin e tij të zakonshëm në një lojë.

Megjithatë, kjo nuk e pengoi yllin e Manchester Cityt që t’i jepet çmimi zyrtar i ‘Lojtarit të Ndeshjes’, diçka që as ai nuk ishte i bindur se e meritonte.

“Unë nuk mendoj se kam luajtur një lojë të madhe, nuk e di pse e kam marrë çmimin. Ndoshta është për shkak të emrit tim”, ka thënë De Bruyne gjatë intervistës së tij pas ndeshjes. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
U raportua se ka blerë shtëpinë e Sergio Ramos në Madrid, por Mbappe ka marrë atë të legjendës tjetër të Realit

U raportua se ka blerë shtëpinë e Sergio Ramos në Madrid, por Mbappe ka marrë atë të legjendës tjetër të Realit

La Liga
Sylvinho nuk e ftoi Myrto Uzunin në Euro, vjen reagimi i Granadas

Sylvinho nuk e ftoi Myrto Uzunin në Euro, vjen reagimi i Granadas

Kombëtarja e Shqipërisë
Pengu i Sylvinhos për Euro 2024 është që nuk mund ta marrë një lojtar që ka pësuar lëndim së fundmi

Pengu i Sylvinhos për Euro 2024 është që nuk mund ta marrë një lojtar që ka pësuar lëndim së fundmi

Kombëtarja e Shqipërisë
Real Madrid dëshiron që ylli i Man Cityt të zëvendësojë Toni Kroosin

Real Madrid dëshiron që ylli i Man Cityt të zëvendësojë Toni Kroosin

La Liga
Ylli i Man United konfirmon largimin e tij nga klubi me një deklaratë emocionuese

Ylli i Man United konfirmon largimin e tij nga klubi me një deklaratë emocionuese

Premier League
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori