Konfirmohen datat dhe ora e fillimit të pesë xhirove të para të sezonit të Serie A, duke filluar me Milan–Udinese dhe Sampdoria – Atalanta më 13 gusht.

Sezoni 2022/23 fillon shumë më herët se zakonisht për të siguruar një boshllëk për Kupën e Botës “Katar 2022” në muajt nëntor dhe dhjetor.

Kjo do të thotë se fillon gjatë fundjavës Ferragosto, kur tradicionalisht fabrikat mbyllen dhe të gjithë shkojnë me pushime.

Serie A publikon kalendarin për ndeshjet e sezonit 2022/23 Serie A publikon kalendarin për ndeshjet e sezonit 2022/23

Ndeshja hapëse e sezonit do të shohë kampionët në fuqi, Milanin të pres Udinesen në San Siro nga ora 16:30.

Në të njëjtën kohë, Atalanta viziton Sampdorian, ndërsa në ndeshjen e mbrëmjes Lecce e sapo promovuar mirëpret Interin dhe Monza bëjnë debutimin e tyre historik në Serie A kundër Torinos.

Datat e të gjitha ndeshjeve derbi në Serie A për edicionin 2022/23, fillon me Milan - Inter Datat e të gjitha ndeshjeve derbi në Serie A për edicionin 2022/23, fillon me Milan - Inter

Java 1

E shtunë 13 gusht

Milan-Udinese (18:30)

Sampdoria-Atalanta (18:30)

Lecce-Inter (20:45)

Monza-Torino (20:45)

e diel 14 gusht

Fiorentina – Cremonese (18:30)

Lazio – Bologna (18:30)

Spezia – Empoli (20:45)

Salernitana – Roma (20:45)

E hënë 15 gusht

Verona – Napoli (18:30)

Juventus – Sassuolo (20: 45)

Java 2

E shtunë 20 gusht

Udinese-Salernitana (18:30)

Torino-Lazio (18:30)

Inter-Spezia (20:45)

Sassuolo-Lecce (20:45)

e diel 21 gusht

Empoli-Fiorentina (18:30)

Napoli-Monza (18:30)

Bologna-Verona (20:45)

Atalanta-Milan (20:45)

E hënë 22 gusht

Roma-Cremonese (18:30)

Sampdoria-Juventus (20:45)

Java 3

E premte 26 gusht

Monza-Udinese (18:30)

Lazio-Inter (20:45)

E shtunë 27 gusht

Cremonese-Torino (18:30)

Juventus-Roma (18:30)

Milan-Bologna (20:45)

Spezia-Sassuolo (20:45)

E diel 28 gusht

Verona-Atalanta (18:30)

Salernitana-Sampdoria (18:30)

Lecce-Empoli (20:45)

Fiorentina-Napoli (20:45)

Java 4

E martë 30 gusht

Sassuolo-Milan (18:30)

Roma-Monza (20:45)

Inter-Cremonese (20:45)

E mërkurë 31 gusht

Sampdoria-Lazio (18:30)

Udinese-Fiorentina (18:30)

Empoli-Verona (18:30)

Juventus-Spezia (20:45)

Napoli-Lecce (20:45)

E enjte 1 shtator

Atalanta-Torino (20:45)

Bologna-Salernitana (20:45)

Java 5

E shtunë 3 shtator

Fiorentina-Juventus (15:00)

Milan-Inter (18:00)

Lazio-Napoli (20:45)

E diel 4 shtator

Cremonese-Sassuolo (12:30)

Spezia-Bologna (15:00)

Verona-Sampdoria (18:00)

Udinese-Roma (20:45)

E hënë 5 shtator

Monza-Atalanta (18:30)

Salernitana-Empoli (18:30)

Torino-Lecce (20:45)

/Telegrafi/