Julen Lopetegui ka një politik me rotacione prej se ka ardhur në Real Madrid, ndërsa Thibaut Courtois mund të jetë në portë në ‘Derbin e Madridit’.

Ai do të jetë futbollisti i nëntëmbëdhjetë që ka luajtur derbin për të dyja skuadrat.

Një këtë listë përfshihen emra të tillë të shquar në historinë e futbollit si Hugo Sanchez, Reyes, Paco Llorente, Solari ose Esnaider.

Thibaut Courtois te Atletico Madrid. (Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Courtois bashkohet me klubin mbretëror, pasi ka luajtur një total prej nëntë ndeshjeve për Atleticon. Ai humbi gjashtë, fitoi dy dhe barazoi një.

Kujtimi i tij më i ëmbël është finalja e Copa del Rey në sezonin 2012/13, në të cilin Atletico mundi Realin e Mourinhos në Madrid 2-1 , me një gol në kohë shtesë nga Miranda.

Courtois te Real Madridi . (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

Dhe, padyshim më e keqja është finalja e Ligës së Kampioneve në sezonin (2013/14), në të cilin nuk mund ta ndalë golin  e Sergio Ramos në minutën e 93-të.

Në kohë shtesë, Courtois pranoi tre gola të tjerë (Bale, Marcelo dhe Cristiano Ronaldo ), ku ndeshja u mbyll 4-1.

Thibaut Courtois . (Photo by Clive Rose/Getty Images)

Hija e Keylor Navas, portieri që i ka fituar tre Liga të Kampionëve mbetet aty, me Julen Lopetegui që mund të bëjë ndryshim edhe në minutën e fundit. /Telegrafi/

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës