Alessandro Costacurta beson se problemi te Milani qëndron te mungesa e një sulmuesi, si Andrea Belotti apo Pierre-Emerick Aubameyang.

Gjatë afatit kalimtar veror, kuqezinjtë ishin lidhur edhe me sulmuesin e Torinos edhe me atë të Borussia Dortmundit, mirëpo nuk arritën ta transferonin asnjërin.

Andrea Belotti ishte një prej dëshirave të Milanit në afatin veror (Getty Images)

Kjo për faktin se çmimet e tyre ishin shumë të lartë (rreth 100 milionë euro).

“Belotti do të luaj një ditë për Milanin” “Belotti do të luaj një ditë për Milanin”

Rossonerët e nisën mirë sezonin 2017/2018, mirëpo në katër ndeshjet e fundit në Serie A kanë siguruar vetëm një pikë.

Pierre-Emerick Aubameyang u kërkua nga Milani gjatë verës (Getty Images)

“Me dikë si Belotti ose Aubameyang në sulm, do të kishim folur për një Milan krejt tjetër”.

“Është shumë e qartë se çfarë i mungon kësaj skuadre të ‘Diavolo’ është një qendërsulmues cilësor, sepse ka harkime, mirëpo sulmuesit e tyre po bëjnë shumë gabime para portës”, ka thënë ish-futbollisti i Rossonerëve për Sky Sport Italia.

Të zgjedhurit e Vincenzo Montellas kanë dështuar të shënojnë në katër nga gjashtë ndeshjet e fundit zyrtare.

Alessandro Costacurta ka qenë pjesë e Rossonerëve gjatë gjithë karrierës (Getty Images)

Costacurta ka luajtur si mbrojtës i Milanit nga viti 1986 deri në vitin 2007 kur edhe është pensionuar (në këtë periudhë ka qenë i huazuar për një sezon te Monza).

Gjatë karrierës me Rossonerët, ai i ka fituar shtatë tituj te Serie A, një të Kupës së Italisë, pesë tituj të Ligës së Kampionëve dhe dy të Kupës Interkontinentale. /Telegrafi/