City triumfon dhe është lider i ri në Angli (Video)

Manchester City ka arritur të shënoi një fitore tejet të rëndësishme në udhëtim tek Burnley.

Skuadra e Pep Guardiolës ishte duke humbur 1-0, por arriti që ta rikthejë ndeshjen falë golave nga Sergio Aguero për t’i fituar tri pikë pas rezultatit përfundimtar 1-2.

Ishte mesfushori qendror, Dean Marney që kaloi vendasit në epërsi në minutën e 15-të të ndeshjes për 1-0.

Marney duke shënuar golin e epërsisë për vendasit

City tentoi menjëherë të rikthehet në lojë duke rrezikuar nëpërmjet Yaya Toure dhe Sergio Aguero.

Por goli i barazimit erdhi në minutën 37-të kur Otamendoi asistoi dhe Aguero barazoi në 1-1.

Me rezultatin e barabartë 1-1 përfundoi edhe pjesa e parë.

Ndërkohë pas një ore lojë, Aguero arriti ta shënoi edhe golin e dytë në këtë sfidë duke u shërbyer mirë nga braziliani Fernandinho.

Steven Defour dhe Yaya Toure gjatë një dueli

Dy golat e shënuar ndaj Burnleyt e ngritin në krye të golashënuesve më të mirë në ligë argjentinasin me 10 gola në total.

Pas kësaj fitore të shënuar City rrëmben pozitën e parë në tabelë me 30 pikë të tubuara pas 13 ndeshjeve.

Mirëpo për ta mbajtur këtë pozitë, Pep Guardiola shpreson në një dështim nga dyshja Liverpool e Chelsea të cilat do të përballen me Sunderlandin respektivisht Tottenham Hotspurs. /Telegrafi/

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Notat e lojtarëve, Serbi 0-1 Angli: Bellingham lojtar i ndeshjes, Kane dëshpëron