LAJMI I FUNDIT:

Chelsea i solli për 300 milionë euro dhe tani po kërkon t’i heq qafe në afatin kalimtar veror – në mesin e tyre edhe super lojtarë që u blen shumë shtrenjtë

Chelsea i solli për 300 milionë euro dhe tani po kërkon t’i heq qafe në afatin kalimtar veror – në mesin e tyre edhe super lojtarë që u blen shumë shtrenjtë

Që kur qeveria britanike e detyroi manjatin rus Roman Abramovich të shesë Chelsean, klubi londinez dhe kampionët e Evropës të vitit 2021 janë marrë përsipër nga manjati amerikan Todd Boehly.

Reklama

Një nga lëvizjet e tij të para ishte shkarkimi i trajnerit Thomas Tuchel, i cili nuk u shpëtua as duke fituar Ligën e Kampionëve në sezonin e tij të parë.

Në vend të gjermanit, në stol u ul trajneri anglez Graham Potter dhe klubi bëri një punë të mirë në verë dhe sapo përfundoi afatin kalimtar të dimrit.

Më shumë se 600 milionë euro janë shpenzuar për 18 lojtarë. Vetëm në janar kanë ardhur tetë lojtarë të rinj për rreth 350 milionë euro dhe në verë do të vijë Christopher Nkunku nga RB Leipzig, për të cilin Chelsea do të paguajë 60 milionë.

Enzo Fernandez, Mykhailo Mudryk, Benoit Badiashile, Malo Gusto, Andrey Santos, David Datro Fofana, Joao Felix dhe Noni Madueke janë lojtarët e sjellë nga Chelsea muajin e kaluar dhe për shkak të rregullave të regjistrimit të UEFA-s, vetëm tre mund të luajnë në Ligën e Kampionëve.

Potter zgjodhi Fernandez, Mudryk dhe Felix për vazhdimin e kompeticionit ku pengesa e parë e Chelseat është Borussia Dortmund, ndërsa në Ligën Premier, ku aktualisht zë vetëm vendin e nëntë, do të mund të llogarisë në të gjithë të ardhurit.

Me kaq shumë aktivitet në treg, Chelsea ka një tepricë të madhe lojtarësh, prej të cilëve tani janë mbi 30, që do të thotë se shumë do të duhet të shiten gjatë verës.

Daily Mail shkruan se bëhet fjalë për Hakim Ziyech, Mateo Kovacic, Christian Pulisic, Kalidou Koulibaly, Callum Hudson-Odoi, Romelu Lukaku i cili është i huazuar te Interi dhe Pierre-Emerick Aubameyang.

Me përjashtim të Hudson-Odoit, i cili është produkt i akademisë së të rinjve të klubit, për këta lojtarë klubi i ka paguar rreth 300 milionë euro.

Daily Mail gjithashtu thekson se Kovacic edhe pse ishte një lojtar kyç, klubi nuk sheh më një vend për të pranë opsioneve më të reja si Fernandez dhe Santos.

Gjithashtu, e ardhmja e N’Golo Kante dhe Mason Mount, kontratat e të cilëve skadon në verën e vitit 2024, është gjithashtu e pasigurt. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Ndërkombëtare
Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Premier League
Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Premier League
Khephren Thuram elektrizon tifozët e Liverpoolit me veprimin në rrjetet sociale

Khephren Thuram elektrizon tifozët e Liverpoolit me veprimin në rrjetet sociale

Premier League
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Premier League
Kalo në kategori