Mbrojtësi i Chelseat, Marcos Alonso, ka qenë prej kohësh i lidhur me një kalim te Barcelona ​​dhe mesfushori i Barcelonës, Frenkie de Jong tani po lidhet fuqishëm me një kalim te Chelsea.

Barcelona dhe Chelsea janë dy nga klubet më aktive në futbollin evropian në këtë afat kalimtar, ndërsa shpeshherë janë ndeshur mes vete për ‘objektiva’ të njëjta.

Megjithatë, dy klubet e mëdha evropiane mund të bëjnë biznes mes vete para mbylljes së afatit kalimtar veror.

Barcelona afër transferimit të Marcos Alonsos Barcelona afër transferimit të Marcos Alonsos

Sipas gazetës katalunase Sport, një marrëveshje e shkëmbimit midis të dy klubeve, me akterë De Jong dhe Alonso, është një ide e bukur dhe në një farë mënyre një logjike.

Problemi është se në futbollin modern këto marrëveshje rrallë funksionojnë, me kaq shumë para të përfshira dhe kaq shumë pjesë lëvizëse për t’u penguar.

Alonso me sa duket ka një çmim më pak se 10 milionë euro nga Chelsea, i cili do të jepte mbrojtësin plus 70 milionë euro për De Jong.

Më e rëndësishmja për Barçën është largimi nga pagat e holandezit, kështu që kjo është diçka që ata duhet ta marrin parasysh.

Por, duke pasur parasysh se sa shpesh i kemi dëgjuar të sugjerohen këto ide dhe sa pak i shohim të ndodhin në realitet, atëherë kësaj sage duhet t’ia presim përfundimin. /Telegrafi/